O krok napřed v technologii budoucnosti

Bank of America se snaží mít v nejnovějším vývoji technologie, která stojí za digitální měnou bitcoin, náskok. Ano, jde o blockchain. Ten v podstatě funguje jako decentralizovaná databáze veřejně dostupných záznamů o každé transakci, která pomocí bitcoinu, resp. v rámci jeho sítě, proběhla. Jakýkoliv uživatel tak má možnost zjistit si, jaká částka náleží té které adrese, takže je zde minimální možnost zneužití.

 

 

I významné finanční instituce, mezi nimi například Bank of England, vydaly v průběhu posledního roku několik poznámek, které se potenciálu této technologie věnují. Sestavily speciální týmy, které mají za úkol tuto technologii dále zkoumat a vyvíjet. Bank of America má nakročeno být ještě o krok dále. Pokouší se totiž patentovat některé z možností využití této technologie. Banka již požádala o 15 patentů, souvisejících s technologií blockchain, a podle mluvčího Bank of America je v současné době v procesu přípravy dalších 20 patentů, které mají být předloženy U.S. Patents and Trademark Office ještě v tomto měsíci.

Ekonomie kryptoměn I

Většinu lidí by mohly podobné aktivity Bank of America v oblasti v blockchain a kryptoměny překvapit. Jak ale vysvětluje Catherine Bessant z Bank of America: „Ve světě nehmotného vlastnictví je velmi důležité, zajistit si místo ještě předtím, než budeme vědět, jaké veškeré komerční využití tato technologie bude mít.“ V prosinci publikovala U.S. Patents and Trademark Office deset žádostí Bank of America. Ty se orientují na systémy detekce rizika kryptoměny a na upozorňování na podezřelé uživatelské systémy. Tyto patenty zatím nebyly uděleny.

Ekonomie kryptoměn II

Ačkoli tato technologie ještě několik let nebude u bank mainstreamová, zastávají instituce k této technologii společný přístup – spolupracují se start-upy a někdy dokonce i s konkurenty věřitelů. Konsorcium více než 25 bank, v čele s fintech společností R3, v současné době vytváří rámec pro využití technologie blockchain na trzích.

Newsletter