Tuzemská meziroční inflace v září vzrostla na 2,6 %, což je o 0,2% bodu nad očekáváním. Koruna posílila a krátce se podívala pod 25,30 EURCZK Americká meziroční inflace klesla v září z 2,5 % na 2,4 %, trhy očekávaly výraznější pokles až na 2,3 %. Dolar mírně posílil pod 1,0930 EURUSD.

O námluvách Testuj.to s Heureka Group

Eva Čejková, zdroj: Eva Čejková

V roce 2013 jsem zakládala Ženy, s.r.o. a představila českému trhu testování produktů a sdílení zkušeností, které bylo v té době v takové míře absolutní novinkou. O čem jsem už tenkrát byla přesvědčená, byla síla hlasu jedné ženy. A co když se spojí desítky, stovky nebo stovky tisíc žen?!

Vize a cíl byly jasné, ale ta cesta za tím byla někdy více než trnitá. Někdo by řekl, že jsem začala příliš brzo. Pro mě to ale byla obrovská škola života a příprava na rychlý vstup na trh startupu Testuj.to o pár let později.

Už tenkrát bylo naším hlavním produktem v Ženy, s.r.o. po vzoru shespeaks.com testování produktů mezi testerkami. Dnes jim říkáme microinfluencerky. Ale v roce 2013 se ještě klienti recenzí báli. Prvním osvíceným klientem byl bezesporu Philips. Ten si dokonce po našem vzoru založil i svou vlastní komunitu testerů. Bylo to v době, kdy jsem měla doma ročního syna a bylo znát, že do popředí dávám více jako čerstvá maminka spokojenost žen a členek naší komunity. Dostatečně jsem nekladla důraz na obchod a ani mě tenkrát nenapadlo investory oslovovat. Dávala jsem do toho svůj čas a peníze, a to z krátkodobého hlediska vůbec nebylo dobré. Z dlouhodobého hlediska to vyhodnocuji jako zkušenost, díky které se mi nakonec podařilo i po více investičních kolech udržet v Testuj.to majoritní podíl.

Zdroj: Testuj.to
Zdroj: Testuj.to
Zdroj: Testuj.to
Zdroj: Testuj.to

Investorské koketování

Dlouhodobě jsem cítila, že i když ukážu krásná čísla, tak nad názvem Ženy, s.r.o. ohrne většina investorů–mužů nos. Je pravda, že jsem cíleně ani nehledala. Ale v roce 2014 mě sám oslovil Tomáš Čupr. Nedomluvili jsme se, ale inspiroval mě v nápadech a potenciálu, který Ženy, s.r.o. a celkově model testování a generování recenzí může mít. Syn šel do školky a já jsem se mohla naplno vrátit do práce. Začala jsem se obklopovat podobnými podnikateli a zkušenými byznysmeny. Sbírala jsem názory i kritiku a vše přijímala s pokorou. I díky jejich inspiraci jsem se rozhodla, že ten potenciál využiji naplno!

V roce 2018 jsme založili startup Testuj.to. Jeho součástí byla technologie, na které stály již s třetím naprogramovaným kódem Ženy, s.r.o. Klienti už se recenzí nebáli a naopak chápali, že je potřebují. Sice se každý ptal na ty negativní, ale už byli ochotní platit kampaně s microinfluncerkami. Konkurence, v podobě menších či větších lifestylových portálů, také začala testovat. Bylo jasné, že tu prostor pro všechny nebude. A tak jsem díky Testuj.to mohla nabídnout stejný kód a naše know-how i konkurenci. Pamatuji si, jak moc to tenkrát tým v Ženy, s.r.o. nechápal a interní šeptanda vyvolala obrovskou paniku. My, Ženy, s.r.o., tady tak dlouho něco budujeme a teď to budeme učit konkurenci?! Ano! Už dávno jsem pochopila, že podnikatel je svým způsobem blázen! Byl konec roku 2018 a tehdy začala ta jízda, u které stálo na začátku hned několik žen. Muži mezi nás stále ještě nechtěli, anebo se příliš dlouho rozhodovali. Mezitím jsme to rozjely samy!

Business Angels jako první investoři

Už jsem to nechtěla lepit jako v Ženy, s.r.o. a všechny vydělané peníze investovat zpátky, nebýt připravená na krize a slabší měsíce. Oslovila jsem první business angels. Přišli první investoři a začali jsme se věnovat prodeji plug-inu a rozšiřovat komunity. Záhy jsme ale pochopili, že představa, že si každý portál bude prodávat testování sám, byla hodně naivní. Museli jsme tedy asi po půl roce změnit byznys model. Začali jsme prodávat více testování, nabrali obchodníky a začali se starat o portály, kde je náš plug-in Testuj.to. Pořád jsem věděla, že největší přidaná hodnota je v podobě objektivních uživatelských recenzí, které jsme už tenkrát generovali i pro Zboží.cz anebo Alzu. Ale nálada ve firmě, hlavně u těch menších akcionářů, nebyla dobrá. Tenkrát jsem se učila to, o čem jsem vždycky jenom slyšela od mých přátel, kteří měli již větší zkušenosti. Největší problémy dělají ti nejmenší. Kdyby bylo po jejich, tak jsme v lednu 2020 zavírali a balili to. Naštěstí pořád mě neopouštěla moje obrovská vize a víra a několik jednotlivců, kteří mi věřili a podporovali mě.

Přeskočila jiskra s Heurekou

Bylo to v období, kdy jsem již začala být v kontaktu s Heureka Group, ale o investici jsme se ještě nebavili. Myslím si, že poměrně velikou výhodou bylo, že jsme se s Tomášem Bravermanem potkali na společenské akci. Diskutovali jsme, jestli Testuj.to je nebo není pro Heureku konkurence. Nejprve ho recenze od nás nezajímaly, ale synergie začaly padat například u tématu videorecenzí nebo budování komunit. Myslím si, že kdybych mu tenkrát napsala mail, tak mi možná ani neodpoví. Ale nakonec jsme si dali ještě jedno jednání a další původně jenom ke spolupráci. A když jsme byli prezentovat produkt týmu Heureky, zeptala jsem se Tomáše, jestli nemá tipy na investory. Rozpovídala jsem se, že chci strategické jednotlivce nebo firmy a postavit něco fakt velikého, což s mými stávajícími akcionáři nedám. A on mi hned nabídl, že by do toho mohl jít za Heureka Group. To mě tenkrát překvapilo, protože do té doby Heureka nikdy neinvestovala. Vše se odehrávalo pod Rockaway nebo PPF a pravda je, že tam jsem nikdy cíleně nešla.

Zdroj: Testuj.to
Zdroj: Testuj.to

První lockdown a investice rozběhnutá na callech

Tak se rozjela kolečka příprav a jednání. Celou transakci vedl Martin Konop, tenkrát ještě z Rockaway a to hlavně z pohledu čísel. Za tým Heureka Group bylo určeno několik lidí, kteří měli hlavní úkol do detailu vyhodnotit produkt. To znamená z pohledu přínosu pro Heureku, resp. klienty, obchodníky i eshopy a i z pohledu IT. Bavilo mě to a byla to taková nová výzva. Těšila jsem se na osobní setkání a prezentaci managementu i s PPF. Už jsme měli termín, ale těsně předtím do toho přišel lockdown. A tak jsem od té doby už nikoho osobně na další tři měsíce neviděla. Všechny klíčové přípravy a předávání probíhalo online. Já jsem v té době vyměnila ve firmě vedení a k sobě jsem do čela vzala Michala Slaveva na pozici COO. Dnes to hodnotím jako jedno z nejlepších rozhodnutí. Byl celou dobou při vyjednávání a skvěle jsme se doplňovali. Já se svými zkušenostmi k produktu a on s pragmatickým přístupem a citem pro detail a na rozdíl ode mne s obrovskou zkušeností z pohledu korporátního přístupu a spousty zkratek, které jsem do té doby vůbec nepotřebovala. Snažila jsem se dát naopak jednáním lehkost a lidskou stránku, abych měla jistotu, že nás naše partnerství bude bavit a bude opravdu dlouhodobé a nezačne to někde drhnout po lidské stránce.

Měla jsem předtím několik „námluv“ i s jinými investory. Pravdou je, že oproti předchozím jednáním, musím u Heureky vyzdvihnout obrovskou profesionalitu při celé této transakci. Myslím si, že velikou roli v tom hrál Tomáš Braverman a jeho zkušenosti a lidský přístup. A cítila jsem, že stejně jako já doufal, že to klapne. Museli jsme ale počkat na oficiální vyjádření právníků z Rockaway po našem auditu.

Seznamování od potvrzení vstupu do firmy probíhalo od března do května. 15. května 2020 v pátek mi osobně Tomáš Braverman a Martin Konop potvrdili, že jim vstup dává smysl, jaká mají očekávání a že já musím zůstat jako CEO. A rozběhl se audit. Na setkání v Rockaway s právníky, kam společně se mnou šel i náš právník Tomáš Nielsen a poradce Michal Tesař, asi také nezapomenu. Na druhé straně seděli čtyři zástupci Rockaway. Moji právníci mi jasně říkali, ať moc nemluvím. Ať to nechám celé na nich, že by bylo zbytečné, kdybych ze své pozice něco řekla a slíbila. Nevydržela jsem to. Nikdo netušil, jaký bude průběh a chápu, že právníci se vždy musí připravit na nejhorší. CLA (Convertible Loan), kterou navrhla protistrana, měla 74 stran a my jsme byli poměrně mladý a malý startup s matadory právníky. Jediné, co jsem v tu chvíli mohla dělat, bylo být přirozeně sebevědomá. Snažila jsem se vnést do jednání lehkost a využila přirozených vlastností ženy, empatie a intuice, jestli a kdy se hodí vhodně doplnit komentář, vysvětlit nebo argumentovat. Na závěr i kolegové uznali, že to bylo nakonec příjemné a podnětné jednání. A možná i rozhodující.

My battery low

Silným momentem tenkrát pro mě bylo i to, když jsme končili jeden z online hovorů zase s několika zástupci z PPF a za naši stranu já, Michal Tesař a Tomáš Nielson. Tenkrát jsme zůstali po jednání online ještě sami. Byl pátek 14:00 a já byla už hodně vyčerpaná. Peníze docházely a moc dobře jsem si uvědomovala, že už hraji vabank. Léto na krku, takže jsem si ještě uvědomovala plánovaný pokles tržeb. Navíc jsem v soukromém životě udělala obrovské nelehké životní rozhodnutí, které mi situaci rozhodně neulehčovalo. Bylo to ohromně vyčerpávající. Tomáš a Michal tenkrát pochopili, že se něco děje, protože jsem právníky oslovila ještě v soukromé záležitosti. Bylo neuvěřitelné, jak zareagovali. Nabídli hned pomoc a začali být ještě více aktivní. Bylo jasné, že pokud bych vypadla já, mohla by celá transakce spadnout. Ale moje víra a vize byla veliká. Věděla jsem, že to dobře dopadne. Jenom jsem pořád nevěděla kdy…

Smlouva se blížila do finále a stačilo počkat na výsledky auditu. Nebyli jsme typickým startupem. Protože už podnikám dlouho, tak jsem celkem systematická a mám ráda pořádek. To se mi daří i díky své kolegyni Janě, účetní, kterou mám po svém boku už dvacet let. Ale do úplného finále přišlo léto a dovolené, a tak nakonec k podpisu došlo „až“ 31. srpna 2020. Přesně sedm měsíců poté, co mi moji malí akcionáři radili, ať to položím.

Musím dodat, že poslední dva roky byly i obrovskou školou v tom, jak vybírat svůj tým, jací lidé mají podnikatelské uvažování, jak zvládají krize, koho mohu k investorům pustit a koho ne. Jak jednají muži a jak ženy. Vždycky budu zastáncem diverzity. Smíšené týmy se skvěle doplňují a tady se mi to ukázalo v praxi hned v několika krizových situacích, kdy jsem musela spoustu blízkých lidí z pracovních důvodů vyměnit.

Grande Finale… a hlavně zůstat nohama na zemi

A od té doby je to jízda! Bála jsem se investora, bála jsem se, že mi vezme svobodu, bála jsem se nepřiměřeného tlaku na výsledky. Na druhou stranu jsem měla i já od začátku veliká očekávání. A díky Tomáši a celá Heureko! Za naše rovnocenné partnerství a že můžeme společně plnit poslání a pomáhat spotřebitelům dělat správná nákupní rozhodnutí. Těším se, že ještě letos o nás uslyší i za hranicemi! Bez vás bych to tak rychle nedala.

Autorkou textu je Eva Čejková, CEO Ženy, s.r.o.

Eva Čejková vystudovala FSV UK obor Mediální studia a deset let podnikala v oblasti PR a marketingu. V roce 2012 založila během své mateřské dovolené komunitu Ženy, s.r.o. a o dva roky později magazín Podnikavá žena. Dlouhodobě se věnuje otázce podpory podnikání žen a spolupráce, synergií a sdílení mezi ženami. Eva se zajímá o trendy v oblasti nákupního chování, budování komunit, práce s mikroinfluencery a je zakladatelkou start-upu Testuj.to. V září 2020, po necelých dvou letech existence projektu, vyjednala pro Testuj.to strategického investora, společnost Heureka Group. Eva se tak stala CEO projektu Testuj.to a uzavřela s Heureka Group jejich první investici do českého start-upu. Testuj.to dnes využívá přes třicet komunit včetně Frekvence 1 a TV Prima, kde Eva moderuje pořad Na houpačce s částí pro spotřebitele „Eva testuje“.

Newsletter