O německý Vattenfall se střetnou i ČEZ, EPH s PPF a Vršanská uhelná

Švédský energetický koncern Vattenfall bude pokračovat v jednání o prodeji svých německých hnědouhelných aktiv se všemi zájemci. Závaznou nabídku na odkoupení dolů a elektráren od nich očekává v prvním březnovém týdnu. S odvoláním na zdroje z Vattenfallu to dnes napsal deník Handelsblatt.

Předběžnou nabídku na aktiva švédského státního koncernu loni podaly i české společnosti ČEZ, Energetický a průmyslový holding (EPH) s investiční skupinou PPF a Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal. Kromě českých firem se o aktiva zajímají rovněž australská investiční skupina Macquarie a německá energetická společnosti Steag, které hodlají představit společnou nabídku.

Novák: ČEZ chce německé elektrárny a doly Vatenfallu

attenfall se podle Handelsblattu po předložení předběžných nabídek rozhodl, že nebude o prodeji jednat pouze s jedním vybraným zájemcem. Místo toho chce všem uchazečům o své doly a elektrárny poskytnout přístup k provozním údajům svých aktiv a o prodeji rozhodne až po podání závazných nabídek.

Vattenfall v Německu prodává hnědouhelné doly a navazující elektrárny o celkovém výkonu přes 8000 megawattů. Jde o doly Jänschwalde, Chotěbuz-Sever, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde a hnědouhelné elektrárny Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe a blok R elektrárny Lippendorf. V návazném tendru pak společnost prodává i deset východoněmeckých vodních elektráren, které mají výkon kolem 3000 megawattů.

ČEZ podal nabídku na německé doly a elektrárny Vatenfallu

Podle dřívějších odhadů by mohl Vattenfall prodejem německých aktiv získat až 3,5 miliardy eur (95 miliard Kč). Podle agentury Reuters však celková obchodní hodnota firmy je zhruba 2,5 miliardy eur (68 miliard Kč).

Německo chce do budoucna svou energetiku založit na obnovitelných zdrojích, které by měly v roce 2035 pokrývat 55 až 60 procent tamní celkové spotřeby elektřiny. Už dříve země rozhodla, že se do roku 2022 zcela vzdá jaderné energetiky. Postupně by se měla omezovat také výroba elektřiny z uhlí.

„ČEZ by neměl lézt do epicentra debat o uhlí v Německu“

Newsletter