Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

O QE se nebojte, ECB si poradí. Detaily ve čtvrtek?

Evropská centrální banka se neobává, že by pro naplnění programu kvantitativního uvolňování, tedy nákupu vládních dluhopisů, nebylo dostatek „materiálu“. Prohlásil to viceprezident ECB Vitor Constancio, který tak reagoval na obavy zaznívající z finančního trhu, podle nichž je k dispozici omezený a možná nedostačující objem nejlépe hodnocených dluhopisů, především pak těch německých.

ECB se zavázala od letošního března do září příštího roku nakupovat dluhové cenné papíry v měsíčním objemu 60 miliard eur, čímž by velikost celého plánovaného programu měla přesáhnout 1,1 bilionu eur. Podle některých analytiků ale může být pro ECB problém tento objem vůbec naplnit. Vysoce hodnocené (tj. minimálně rizikové) dluhopisy evropských vlád se hromadí v portfoliích bank a pojišťoven, které jsou pod silnějším tlakem regulátorů, což je jeden z faktorů, proč se nabídka adekvátních bondů na trhu zužuje, upozornil stratég Rabobank Lyn Graham-Taylor.

Výnosy na minimech

Dluhopisům evropských vlád se v rámci očekávání spuštění QE daří, tj. jejich výnosy klesají. Na konci minulého týdne prolamovaly mnohé z nich rekordní minima. Kromě optimismu plynoucího z ECB vstupující na trh a faktoru klesající nabídky bondů přispělo uklidnění investorů dohodou o Řecku, které získalo více času. Výnos 10letého německého „bundu“ minulý týden stanovil nové minimum 0,28 % a u splatností až do sedmi let jsou již výnosy záporné, tedy investoři si za možnost takové investice ještě (rádi) připlatí. Nebývale nízko jsou také 10leté výnosy ještě nedávno „periferních“, tedy problémových zemí – Španělska 1,26 %, Itálie 1,34 % či Irska 0,88 %.

ECB zatím nestanovila oficiální den zahájení QE, jistotou zůstává březen. Tento čtvrtek Rada guvernérů opět zasedne k rozhodnutí o sazbách, trh tak bude především vyčkávat na vystoupení Maria Draghiho s konkrétními technickými detaily programu.

Německý otazník

Podle serveru Market Watch by čtvrtinu měsíčního objemu, tedy zhruba 12 miliard eur, měly „obsadit“ dluhopisy německé vlády. To vzbuzuje otázky vzhledem k předpokladům německého ministerstva financí, které letos hodlá emitovat „vhodné“ dluhopisy (splatnosti 2 až 30 let) v celkovém objemu 147 mld. eur, zatímco bondy v objemu 132 dosáhnou v letošním roce splatnosti. To značí čistou emisi dluhu za celý rok pouhých 15 mld. eur. Pochybnosti vzbuzují mimo jiné analytici Morgan Stanley, podle nichž by za celou dobu trvání programu měla ECB nakoupit německé bondy zhruba za 215 miliard eur, což je 26násobek toho, co dluhopisový trh nabídne.

Vitor Constancio ale takovým obavám čelil slovy, podle nichž jsou na trhu k dispozici „vhodné“ vládní dluhopisy za 4 biliony eur, trh je tak „objemný“ a se „spoustou investorů“. „Žádný takový problém nečekáme,“… pokud by ale nedostatek dluhopisů na trhu skutečně nastal, ECB najde cesty, jak svůj závazek expanzivní měnové politiky naplnit, řekl viceguvernér ECB. Dodal zároveň, že ekonomické a sociální výhody QE převáží jakákoli možná finanční rizika, a QE především zamezilo riziku „neukotvení“ inflačních očekávání v eurozóně.

Newsletter