O2 se rozdělí na dvě firmy

(Aktualizováno 21:18) Akcionáři největší tuzemské telekomunikační společnosti O2 rozhodli o rozdělení společnosti na dvě a odhlasovali výplatu dividendy ve výši 13 korun před zdaněním. Valné hromady se zúčastnil rekordní počet drobných akcionářů, ti ale nedokázali silou svých hlasů zvrátit úsilí většinového, téměř 85% akcionáře O2, kterým je finanční skupina PPF Petra Kellnera, rozdělit společnost na mobilního operátora a infrastrukturní část.

Vznikne samostatný operátor a správce sítí

Valná hromada tak odsouhlasila rozdělení dnešní O2 na operátora poskytujícího služby – novou O2, a vedle ní firmu CETIN, která bude vlastnit a spravovat pevné a mobilní sítě a datová centra. 

Dění v O2: Podrobnosti k rozdělení i výsledkům

Klíčové hlasování proběhlo bylo až po více než deseti hodinách od začátku valné hromady. Jednání se prodlužovalo právě kvůli rekordní účasti drobných akcionářů. Těch se na valné hromadě sešlo přes 700, zhruba trojnásobek obvyklé účasti. Na představenstvo společnosti od nich mířily v průběhu konání valné hromady desítky dotazů k hospodaření a rozdělení společnosti. Vystoupení některých účastníků byla velmi emotivní. 

Drobné akcionáře na valnou hromadu přivedl fakt, že pokud na ní vyjádřili nesouhlas s rozdělením společnosti, dostanou na akcie CETIN odstupné. Jeho výši stanoví znalecký posudek. Povinná nabídka odkupu akcií, kterou uskuteční nová společnost CETIN, by měla být zveřejněna do 15. června. Analytici před valnou hromadou doporučovali akcionářům hlasovat proti rozdělení společnosti a zajistit si tak právě odkoupení jinak málo likvidních akcií CETIN. Ty nebudou obchodovány na burze. ​

Dnešní O2 by měla být rozdělena k počátku letošního června. Nová O2 bude dál poskytovat telekomunikační služby koncovým zákazníkům, bude vlastnit mobilní frekvence či také dceřiného mobilního operátora na Slovensku. Do nově vytvořené firmy CETIN pak přejde infrastruktura, tedy pevné sítě, mobilní vysílače a datová centra.

Telexit aneb kolik hodin zbývá do vyskočení z vlaku O2?

Od rozdělení společnosti si vedení dnešní O2 slibuje efektivnější fungování obou částí. Nová O2 by měla flexibilněji reagovat na požadavky trhu, CETIN zase poskytovat ve větší míře služby infrastruktury i dalším zájemcům. Náklady na rozdělení mají dosáhnout jednotek milionů korun. Obě společnosti budou mít krom jiného zcela jiný investiční horizont – u O2 nízké jednotky let, u CETIN spíše desítky let.

Do CETIN má přejít majetek v odhadní ceně 46,9 miliardy korun. Všichni akcionáři O2 získají ke každé akcii jednu akcii CETIN, která nebude veřejně obchodovatelná. Jmenovitá hodnota akcií O2 klesne z 87 korun na deset korun, což ale samo o sobě neovlivní strukturu akcionářů firmy. 

Dividenda 13 korun na akcii

Ještě před samotným hlasováním o rozdělení O2 schválila valná hromada výplatu dividendy ve výši 13 korun na akcii před zdaněním. Celkově firma na dividendách vyplatí 4,1 miliardy korun. Loni O2 vyplatila dividendu 18 korun na akcii. O2 na výplatu dividendy použije 3,951 miliardy korun ze zisku roku 2014 a 152 milionů z nerozděleného zisku z minulých let. Rozhodným dnem pro nárok na dividendu je 28. duben, tedy den dnešní a den konání valné hromady. Dividenda bude splatná k 28. květnu. PPF z pozice hlavního akcionáře z dividend získá téměř 3,5 miliardy korun před zdaněním. 

O2: Výsledky za první kvartál překonají odhady analytiků

Akcionáři na valné hromadě také schválili účetní závěrku firmy. O2 loni klesl zisk o 31 procent na 3,96 miliardy korun a její výnosy se snížily o devět procent na 38,86 miliardy korun.

Valnou hromadu provázelo ve spojení s rekordním zájmem akcionářů a jejími tématy od počátku napětí. Vedle nutnosti čekat zejména při registraci akcionářů z řad právnických osob si akcionáři stěžovali na osobní prohlídky, kterým byli podrobeni u vchodu do haly pražského Fora Karlín, kde se hromada konala. U akcionářů našla ochranka několik střelných zbraní. 

Výsledky za čtvrtletí budou nad odhady

Vedení O2 v dubnu novináře a analytiky na mimořádné schůzce upozornilo, že výsledky hospodaření, které firma zveřejní za první čtvrtletí roku dne 13. května, budou výrazně nad čísly, která očekávají právě analytici. Zatímco doposud si odhady analytiků a skutečné výsledky O2 byly poměrně blízko, tentokrát finanční ředitel společnosti Tomáš Kouřil řekl, že odlišnost u čistého i provozního zisku je dvouciferná.

O2: Výsledky za první kvartál překonají odhady analytiků

Komu a o kolik řekne PPF, zůstává neznámé

Otevřenou v této chvíli nadále zůstává otázka finanční pomoci skupině PPF a v platnosti únorové sdělení společnosti, že po projití procesem rozdělení společnosti můře být o finanční asistenci požádána jedna z nich, nebo obě entity.

Změny v dozorčí radě

Valná hromada dnes rovněž zvolila předsedu představenstva PPF Group Aleše Minxe a ředitele lidských zdrojů O2 Ctirada Lolka za členy dozorčí rady společnosti. Od 1. června nahradí odcházejícího Vladimíra Mlynáře a Ladislava Bartoníčka.

Newsletter