O2 vyčlení infrastrukturu do nové firmy (+ komentář)

(Rozšířeno 17:45) Představenstvo O2 Czech Republic rozhodlo, že společnost přistoupí k dokončení studie proveditelnosti oddělení fixní a mobilní telekomunikační infrastruktury do samostatného subjektu. Ten by měl v budoucnu poskytovat velkoobchodní služby pro další telekomunikační společnosti na trhu. O2 ve zprávě pro ČNB uvedla, že rozhodla o přípravě formálních kroků, vedoucích k takovému oddělení, formou rozdělení odštěpením do nové společnosti.

Sdělení pro ČNB:

„Společnost O2 Czech Republic přistoupila k dokončení studie proveditelnosti oddělení fixní a mobilní telekomunikační infrastruktury do samostatného subjektu, který by poskytoval velkoobchodní služby pro další telekomunikační společnosti na trhu, a to formou rozdělení odštěpením do nové společnosti, a dále rozhodla o přípravě formálních kroků vedoucích k takovému oddělení.“

„V tuto chvíli ještě toto rozhodnutí nelze plně vyhodnotit, jelikož stále chybí informace nejen o finální podobě nového subjektu, ale například i o tom, zda by nová společnost byla také obchodovaná na pražské burze, případně jak by se naložilo s akcionářskými podíly ve stávající společnosti: Dostali by minoritní akcionáři podíl i v novém subjektu nebo by došlo k dalšímu pokusu o odkup ze strany PPF? Toto oznámení by tak mohlo posílit spekulace o další nabídce odkupu akcií ze strany PPF a krátkodobě podpořit akcie O2,“ uvádí analytička trhů Roklen24 Lenka Dvořáková Švejdová. „PPF by si tímto oznámením mohla zajistit také vyšší počet minoritních akcionářů, kteří pod vlivem nejistoty z budoucího vývoje přijmou aktuálně probíhající neveřejnou nabídku (která končí 16. ledna a týká se fyzických osob, které akcie vlastnily k 15.8.2014) na až 200 akcií na osobu za cenu 277,15 Kč za kus. Titul přitom dnes uzavřel na ceně 227 Kč,“ dodává.

V rozsáhlém rozhovoru pro Roklen24 generální ředitel O2 Tomáš Budník uvedl, že firma v polovině srpna oznámila záměr analyzovat možnost oddělit infrastrukturu od operátora samotného. „Je to něco, co evropští regulátoři doporučují. Jedním z příkladů je Velká Británie a vyčlenění infrastruktury British Telecomem. My děláme analýzu, zda má smysl to udělat dobrovolně,“ uvedl Budník pro Roklen24.

Specifikoval, že O2 zvažuje vyčlenění kompletní infrastruktury. „To jsou kabely v zemi, nemovitosti, telekomunikační věže. To je jedna část. Druhou by byl mobilní operátor O2, který by vlastnil licence, kórové systémy, billing, vztahy k zákazníkovi. Vidíme v tom několik příležitostí, ale není to jednoduchá věc a stále ji analyzujeme,“ řekl Budník na sklonku listopadu pro Roklen24.

Tomáš Budník: Miliardy pro PPF nesou O2 budoucnost 

Jako hlavní motiv Budník pro Roklen vymezil zaměření se na oba byznysy pořádně. „Pokud bychom to udělali, vznikly by dva managementy a dvě firmy, které by si řídily svůj byznys. Operátor bude mít brand O2. Typický vztah se zákazníkem je v řádech jednotek let, tím se řídí investiční horizont. Je krátkodobý, je to o efektivitě prodeje, zkušenosti s brandem O2. V infrastruktuře je to ale něco úplně jiného. Diskutujete a přemýšlíte v horizontu desítek let, typicky investujete na 10 až 15 let, snažíte se o minimální provozní náklady. Taková firma se řídí jinak. Jiný způsob práce, řízení firem, investování do těch firem. To je hlavní benefit,“ uvedl Budník na konci listopadu pro Roklen24.

V rámci těchto úvah dle jeho slov O2 byla v kontaktu s českým regulátorem a Budník je přesvědčen, že regulátor by v rámci transparence trhu takovouto změnu vítal.

O2 dnes zároveň oznámila, že Tomáš Budník byl jmenován do čela představenstva společnosti.

Newsletter