Obama chce silnější střední třídu, ale chystá i nové daně

Americká ekonomika překonala propad, spojený s finanční krizí a opět roste. Potřebovat ale bude nové reformy, uvedl americký prezident Barack Obama v tradičním poselství o stavu unie. Spojené státy podle něj nebudou posílat své vojáky do dalších válek ve světě, ale hodlají vést protiteroristickou koalici k vítězství nad Islámským státem (IS) v Iráku a Sýrii. Od Kongresu chce, aby ještě letos začal pracovat na ukončení obchodního embarga vůči Kubě. Ekonomiku ale plánuje zatížit také novými daněmi a posílit chce tok peněz do vzdělávání.

Nové daně, peníze na vzdělávání

Spojené státy jsou ekonomicky silnější než dříve, je však třeba posílit pozici střední třídy a podpořit americké podniky, řekl Obama k americké ekonomice. Hodlá nicméně navrhnout změny daňových zákonů a další opatření, která „by měla zlepšení situace amerických rodin financovat“. Značná část těchto prostředků by měla jít do podpory vzdělání a péče o děti. U svých záměrů ale může demokrat Obama očekávat odpor Kongresu, který ovládají opoziční republikání. Zdrojem peněz potřebných k financování těchto jeho plánů se mají stát zejména nové daně a poplatky pro banky a kapitálové zisky, s čímž republikáni nesouhlasí.

Obama hodlá zlepšit výběr daní, zamezit únikům a takto získanými penězi podpořit financování dostupného bydlení pro rodiny, které jsou v problémech. Rodinám s dětmi by podle prezidenta měla klesnout daňová zátěž díky novým úlevám na děti. Obama rovněž přislíbil pomoc federálního rozpočtu jednotlivým státům při rozšiřování předškolní výchovy. Na podporu mateřských škol mají jít peníze ze zvýšení daní za tabákové výrobky.

Obama hodlá zajistit bezplatné vzdělávání ve dvouletých studijních programech městských vyšších škol. Chce rovněž navrhnout nové postihy pro ty podniky, které dávají svým zaměstnancům nižší než minimální mzdu.

Obama řekl, že americké ekonomice se daří nebývale dobře a že například díky cenám energie běžná rodina ušetří jen na pohonných hmotách stovky dolarů ročně. Ekonomika USA roste podle prosincových údajů nejvíce za 11 let a nezaměstnanost klesá k pěti procentům. Kongres by podle prezidenta měl zvýšit některé daně, což by umožnilo získání dodatečných 320 miliard dolarů. 

Obama ve svém v pořadí šestém poselství prohlásil, že nehodlá dopustit změnu v novém systému zdravotní péče, který má umožnit dostupnou péči pro všechny Američany. Ani republikánům neustoupí v otázce legalizace pobytu ilegálních imigrantů.

USA dovedou boj proti IS k vítěznému konci

Spojené státy nebudou posílat své vojáky do dalších válek na Blízkém východě, ale hodlají vést protiteroristickou koalici k vítězství nad Islámským státem (IS) v Iráku a Sýrii, řekl Obama. Vyzval Kongres ke schválení použití síly proti radikálům. Věznici na Guantánamu, kde jsou drženi lidé podezřelí z terorismu, USA co nejdříve zavřou, potvrdil svůj dřívější plán a varoval zákonodárce, že jakoukoli snahu o přijetí sankcí vůči Íránu bude vetovat.

„Místo abychom se nechali zatáhnout do další pozemní války na Blízkém východě, vedeme širokou koalici včetně arabských států… Tato snaha vyžaduje nějaký čas… Ale uspějeme,“ řekl Obama s tím, že USA potřebují svět ujistit o své vnitřní jednotě v boji proti IS. Kongres by proto podle něj měl použití síly formálně schválit, což učinil naposledy před válkou v Iráku, a zároveň uvolnit nové prostředky na vojenské zásahy na Blízkém východě. Obama se tak podle analytiků snaží přenést část odpovědnosti za americké angažmá v Iráku a Sýrii na republikány, kteří ovládají obě komory Kongresu a prezidenta často kritizují za příliš měkký přístup vůči islamistickým radikálům. 

Obama řekl, že „USA budou pokračovat v současné strategii, kdy se snaží řešit většinu krizových situací ve světě diplomacií“. Platí do dle něj pro Ukrajinu i íránský jaderný program. „Ode dneška do jara máme šanci vyjednat úplnou dohodu, která zabrání Íránu v jaderném ozbrojení,“ prohlásil americký prezident. 

Newsletter