Euro obrací proti dolaru do zisku nad hranici 1,1890 EURUSD. První odhad českého HDP za 2Q ukázal oproti konsensu slabší výsledek. Koruna zůstává ve ztrátě nad 25,50 za euro.

Obama chce zvýšit vojenskou přítomnost v Evropě. Rozpočet 1 mld. dolarů

USA ve světle nových bezpečnostních výzev přehodnotí své vojenské aktivity v Evropě a zvýší vojenskou přítomnost na kontinentu. Novou strategii, o níž informoval Bílý dům, má oznámit přímo americký prezident Barack Obama po svém dnešním jednání se svým polským protějškem Bronislawem Komorowským. Po americkém Kongresu Obama žádá, aby pro tyto aktivity schválil podporu v hodnotě jedné miliardy dolarů.

Peníze mají být určeny na zvýšení počtu vojenských cvičení, výcvikové mise a rovněž rotace pozemních a leteckých sil v Evropě. Obama se podle médií snaží mírnit obavy amerických spojenců NATO po ruských zásazích na Ukrajině. „Tyto snahy nepůjdou na úkor jiných obranných priorit jako je náš závazek týkající se znovunastolení rovnováhy v asijsko-tichomořské oblasti,“ dodal Obama.

Ministři obrany zemí NATO se dnes sešli v Bruselu, kde generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen hovořil o nutnosti vyrovnat se s ruskými pokusy překreslit hranice použitím síly. Součástí setkání ministrů bude i dialog s Ukrajinou, jíž NATO vyjádří podporu.

Rasmussen zopakoval, že nedávnou ruskou anexi Krymu považuje za nelegální. Ruské operace na Ukrajině podle něj změnily bezpečnostní prostředí v Evropě.

Newsletter