Obama: Islámský stát ztrácí území. Saúdové vytvořili koalici

Teroristé z organizace Islámský stát čelí dosud nejtvrdším zásahům ze strany koalice vedené Spojenými státy a ztrácejí velké části dříve kontrolovaného území. Prohlásil to dnes americký prezident Barack Obama během návštěvy Pentagonu, kterou podniká jen velmi zřídka. Obama v projevu zároveň uvedl, že pověřil ministra obrany Ashtona Cartera, aby přímo na Blízkém východě zajistil ještě větší aktivitu americké armády. Vytvoření protiteroristické aliance oznámila Saúdská Arábie.

Šéf Bílého domu označil útoky koalice vedené USA za úspěšné, neboť podle něho vedly k významným územním ztrátám IS, který jen v Iráku přišel o 40 procent dříve ovládané plochy. Obama rovněž připomněl, že během nedávných útoků zemřelo několik vůdců organizace včetně muže označovaného za ministra financí IS. „Vůdci ISIL se nemohou skrývat, nás vzkaz pro ně zní ´jste další na řadě´,“ oznámil prezident, přičemž použil jednu ze zkratek užívaných pro Islámský stát.

Obamovu strategii protiteroristického boje podle průzkumů zveřejněných po nedávném teroristickém útoku v kalifornském San Bernardinu považuje za úspěšnou jen zhruba třetina Američanů. Obama se proto podle agentury AP vypravil do Pentagonu, aby předsedal zasedání Národní bezpečnostní rady a ujistil veřejnost o americké aktivitě v oblasti působení IS, kterou Pentagon zvýšil po útocích v Paříži a Kalifornii.

„Uznáváme, že pokrok by měl být rychlejší,“ připustil Obama s tím, že na dnešní schůzce pověřil Cartera, aby přímo v oblasti bojů zajistil ještě větší americkou angažovanost.

Saúdská Arábie vytvořila koalici proti terorismu

Saúdská Arábie oznámila vytvoření islámské vojenské koalice pro boj proti terorismu, jejímiž členy je 34 států. Vyplývá to z prohlášení, které zveřejnila tisková agentura SPA.

„Země zde zmíněné se rozhodly vytvořit vojenskou alianci vedenou Saúdskou Arábií pro boj proti terorismu se společným operačním centrem se sídlem v Rijádu, pro koordinaci a podporu vojenských operací,“ uvádí se v prohlášení. Na seznamu jsou arabské země jako Egypt, Katar, Spojené arabské emiráty, islámské země jako Turecko, Malajsie a Pákistán, země Perského zálivu a africké země. Šíitský Írán, odvěký rival sunnitské Saúdské Arábie o vliv v arabském světě, na seznamu není.

Cílem skupiny je podle prohlášení boj proti terorismu ve všech jeho formách. Členové aliance chtějí chránit islámský národ před zlem všech teroristických skupin a organizací, které způsobují smrt a korupci na zemi a jejichž cílem je terorizovat nevinné.

Ministr financí Muhammad bin Salmán Saúd na tiskové konferenci řekl, že země chtějí bojovat proti terorismu v Iráku, Sýrii, Libyi, Egyptě a Afghánistánu. Nabídl však pouze několik málo konkrétních údajů o tom, jaký by měl být vojenský postup. Zdůraznil, že akce v Sýrii a Iráku budou koordinovány s akcemi předních světových velmocí a mezinárodních organizací, napsala agentura Reuters.

Newsletter