Obama navrhne rozpočet s daní ze zahraničních zisků

Americký prezident Barack Obama navrhne v pondělí federální rozpočet na příští fiskální rok, který počítá se schodkem 474 miliard dolarů, tedy 2,5 procenta výkonu ekonomiky. Většina ekonomů to považuje za „zvládnutelné“, napsal americký deník The New York Times.

Z rozpočtových dokumentů, které má prestižní list k dispozici, vyplývá, že rozpočtový deficit USD by se měl v následujících letech zvyšovat a do roku 2025 dosáhnout 687 miliard dolarů. Počítá se v něm ale i s růstem ekonomiky, takže v poměru k hrubému domácímu produktu by byl schodek stále stejný.

Každý rok by měl podle návrhů prý růst i dluh Spojených států, který ale zůstane na úrovni zhruba 75 procent hrubého domácího produktu. S výjimkou druhé světové války a období bezprostředně poté je to nejvyšší úroveň v dějinách země, napsaly NYT.

Obamův rozpočet na příští fiskální rok má být zveřejněn v pondělí. K tomu, aby mohl začít platit, bude nutný souhlas Kongresu. Plné schválení je ale vzhledem k aktuálnímu rozložení sil vysoce nepravděpodobné, píše Reuters.

Daň ze zahraničních zisků

 Nejmenovaný činitel Bílého domu již dříve agentuře Reuters sdělil, že Obama chce v rozpočtu na příští fiskální rok navrhnout také mimo jiné jednorázovou daň ve výši 14 procent na zhruba dva biliony dolarů v dosud nezdaněných zahraničních ziscích, které nahromadily americké společnosti. Získané prostředky použije na financování infrastrukturních projektů.

„Tato dočasná daň by znamenala, že společnosti teď musí zaplatit americkou daň z dvou bilionů dolarů, které už mají v zahraničí, namísto toho, aby mohly zaplacení veškerých amerických daní odkládat na neurčito,“ sdělil činitel. Podle zdrojů agentury Bloomberg by společnosti tuto daň musely zaplatit bez ohledu na to, zda peníze vrátí zpět do vlasti.

Do budoucna prý nový rozpočet počítá s tím, že americké společnosti budou odvádět minimálně 19procentní daň z veškerých zahraničních zisků. Ty byly dosud často mimo dosah amerických úřadů, podotkl bloomberg.com, podle nějž nejnovější návrhy poukazují na snahy americké vlády o modernizaci systému firemních daní. Celá věc leží zablokovaná v Kongresu, jehož obě komory ovládají opoziční republikáni. Jejich zákonodárci i představitelé Obamových demokratů ale tvrdí, že vidí potenciální prostor k dohodě o kompromisním firemním zdanění. 

Newsletter