Obama obešel Kongres a omezuje držení zbraní

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy bude požadovat licence u všech osob, které prodávají střelné zbraně. Úřady budou častěji a důkladněji provádět kontroly původu zbraní, informoval v pondělí Bílý dům. Dnes Obama představí balík zamýšlených legislativních opatření na omezení násilné činnosti související s držením střelných zbraní. Po vleklých sporech s Kongresem tak prosazuje nejprve ta opatření, na které dosáhne jeho administrativa.

Nové nařízení se týká všech prodejců zbraní, bez ohledu na to, zda zboží nabízejí v kamenných obchodech, na internetu, na veletrzích nebo bleších trzích.

Americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová v pondělí řekla, že nedokáže odhadnout, kolika prodejců zbraní nebo kupujících se nové směrnice Úřadu pro kontrolu alkoholu, tabáku, palných zbraní a výbušnin (ATF) budou týkat.

Obama znovu usiluje o přísnější kontrolu zbraní v zemi

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) o 50 procent posílí počet pracovníků pověřených kontrolami a najme více než 230 nových vyšetřovatelů a dalšího personálu, řekla Lynchová.

Dalších 200 agentů a vyšetřovatelů má podle Obamových představ najmout také ATF. Toto lidé mají zabránit, aby zbraně skončily v nesprávných rukou. Má být rovněž rozšířen seznam lidí s duševními chorobami. Šéf Bílého domu požádá Kongres, aby na tyto účely uvolnil 500 milionů dolarů (téměř 12,5 miliardy korun).

Rozsah opatření je však omezený a pohybuje se v rámci stávajících zákonů, poznamenala agentura DPA.

Obama se pokoušel prosadit přísnější kontrolu zbraní už několikrát, naposledy po masakru v základní škole v Newtownu v roce 2012. Nikdy ale nezískal souhlas Kongresu ovládaného republikány, kteří považují právo na vlastnictví zbraně za nedotknutelné. Prezident rovněž čelí tvrdému odporu ze strany vlivné Národní asociace držitelů zbraní (NRA) a dalším početným stoupencům názoru, že přístup občanů ke zbraním by neměl být nijak omezován. Právo držet a nosit zbraň umožňuje druhý dodatek americké ústavy.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter