Obava z vyšší inflace v dlouhém období se přesunula do Evropy

Klíčové body

  • Německé reálné tržní sazby výrazně klesly.
  • I v Evropě část trhu nevěří v udržitelné dosažení inflačního cíle.
  • Dnešní aukce desetiletého amerického dluhopisu nastíní zájem trhu s ohledem na úrovně sazeb dlouhého konce výnosové křivky.
Zdroj: Depositphotos

Na začátku týdne jsme na trzích pozorovali citelný pokles amerických reálných tržních sazeb. Včera se ten samý pohyb opakoval, tentokrát však v Evropě, konkrétně u německých výnosů. Potvrdilo se tak, že i na starém kontinentě se část trh obává vyšší inflace v dlouhodobém časovém rámci.

Německý inflační swap v tenoru 5Y5Y, tedy ode dneška za pět let na pět let, se přehoupl na hranici 2,6 %. Šlo o nejvyšší úrovně od roku 2012, které například analytický tým Deutsche Bank okomentoval jako důkaz ne příliš silné víry v dosažení a následné udržení inflačního cíle ECB na 2 %. Eurový inflační swap tak doplnil stejný americký instrument, který se o den dříve dostal nad 2,5 % (psali jsme zde).

Německé nominální výnosy, které sledujeme jako hlavní proxy Evropy, včera výrazně klesaly. Sledovali jsme zejména dlouhý konec výnosové křivky, tj. splatnosti od deseti do třiceti let, který krátce klesal o více než 14 bodů. Pohyby o této velikosti byly běžné v loňském roce, když jsme se nacházeli v situaci frontloadingu sazeb ze strany Fedu i ECB. Letos jde vzhledem k fázi úrokového cyklu o výjimečné posuny.

Výnosy na dlouhém konci americké výnosové křivky včera rovněž klesaly. Ve srovnání s Evropou však šlo o menší pohyby, což ve výsledku přispělo k silnějšímu dolaru. Kurz se dostal zpět pod hranici 1,1000 za euro, kde se drží i dnes ráno. Měny regionu na tento vývoj nereagovaly výrazně citlivě, byť si ve výsledku připsaly lehké ztráty. Koruna krátce zpevnila a otestovala hranici 24,20 za euro, nakonec však oslabila zpět nad ni.

Výnosové křivky zůstávají jedním z předních faktorů, které dlouhodobě sledujeme. Včerejší aukce tříletého amerického dluhopisu dopadla relativně dobře. Poptávka byla silná, přičemž největší zájem byl od neamerických rezidentů. Tail oproti when issued byl nižší o necelé dva body (vysvětlení zde). Dnes nás čeká aukce desetiletého dluhopisu, u něhož bude podle nás s ohledem na nedávný vývoj výnosové křivky výsledek mnohem zajímavější. Nečekáme však výrazné tržní dopady, na ty si počkáme do zítra, kdy bude zveřejněná americká inflace za červenec.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0974 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,34 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0888 do 1,1021 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,26 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,11 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,15 až 24,32 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,92 do 22,30 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter