Z minulosti se dá nejen poučit, ale může nám také trochu poodhalit budoucnost. Alespoň si to myslí americká stanice CNBC, která varuje před právě začínajícím říjnem. Podle CNBC byl říjen pro trhy historicky nejvíce překvapivým měsícem.
Současná hrozící rizika se letos pořád dokola opakují ve stejném znění, možná jen v jiném pořadí: Brexit, zpomalující Čína, americké obchodní spory, německá recese nebo italský dluh. Co zvýší volatilitu na trzích v říjnu letošního roku nevíme, ale o kandidáty není nouze.
Podle CNBC za posledních 30 let více než 190 společností z indexu S&P 500 zažilo v říjnu pohyb o více než jedno procento, což je mezi měsíci rekord. Index strachu VIX byl za posledních 30 let také nejvyšší právě v říjnu.
Don’t expect calm markets in October, historically a month for wild swings https://t.co/rApNT7wghm
— CNBC (@CNBC) 30. září 2019
Vyšší volatilita a pohyby o více než procento by ale mohly znamenat také růst. O tom, že by spíše letos mohl nastat pokles, vypovídá nebývale dobré září. Dle stanice CNBC je září obvykle na trzích měsícem s nejhoršími výsledky, ale letos se mu dařilo. Po překvapivém růstu tak může být v rozkolísaném říjnu pravděpodobnější cesta spíše směrem dolů.
Šanci rozkolísat ještě září měla včera zejména data z Německa. Nejprve pozitivně překvapil růst maloobchodních prodejů, které v srpnu meziročně vyrostly o 3,2 procenta. To bylo více, než se očekávalo, ale stále jde o pokles oproti předchozím 4,4 procenta. Meziměsíčně pak dle očekávání vyrostly o půl procenta, což je pro Německo z minulého poklesu o 1,6 procenta příjemné zakončení měsíce.
Pozitivní zprávou byla i nižší nezaměstnanost v eurozóně, která spadla o desetinu procentního bodu na úroveň 7,4 procenta. V Německu bylo o deset tisíc méně nezaměstnaných, což je také jistě pozitivní zpráva, i když to hlavní sledovanou položku, tedy míru nezaměstnanosti, ponechalo na stávajících pěti procentech. Naopak negativně překvapila inflace, která v Německu meziročně zpomalila růst na 1,2 procenta.
Jediným důležitým údajem z druhé strany oceánu byl chicagský index nákupních manažerů, u kterého se očekával pokles z 50,4 na 50 bodů, nakonec ale silně překvapil a spadl až na úroveň 47,1 bodu.
Přestože převažovaly spíše pozitivní zprávy na euru a negativní na dolaru, eurodolar šel opačným směrem a během včerejška oslabil o 0,4 procenta. Euro tak oslabilo proti dolaru až pod 1,089 EURUSD s korekcí k 1,09 EURUSD. V konečném důsledku tak rozhodla německá inflace. Přestože pozitivních zpráv bylo více, inflace byla pro rozhodování investorů nakonec důležitější.
Euro se dnes ráno v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,0881 EURUSD. Dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,50 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,0854 do 1,0922 EURUSD.*
Česká data byla včera spíše jednotným číslem, jelikož jsme se až na informace o nově zřízených odborech v České národní bance nedočkali jiné statistiky než výsledku nezaměstnanosti.
Míra nezaměstnanosti podle Českého statistického úřadu dále klesá a v srpnu se dostala na 2,1 procenta, což je o 0,3 procentního bodu méně, než vloni ve stejné době. „Eurostat v rámci své tiskové zprávy uveřejní metodicky shodnou měsíční míru nezaměstnanosti, ale za věkovou skupinu 15–74 let. Obecná míra nezaměstnanosti srpnu 2019 u 15–74letých v České republice činila dvě procenta, přičemž údaje vycházejí z Výběrového šetření pracovních sil (VŠPS) za daný měsíc,“ doplnil výsledky ČSÚ.
Koruna se včera nevymykala vývoji na eurodolaru a rozdělila si mezi ně zisk a ztrátu. K dolaru ztratila až nad 23,70 USDCZK a nakonec se usadila na 23,66 USDCZK, zatímco k euru získala téměř bez boje 7 haléřů až na 25,79 EURCZK.
Česká měna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,79 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,76 až 25,85 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 23,63 až 23,81 USDCZK.*
Dnes očekáváme stejně jako ve zbytku týdne menší množství významných dat a událostí. Sledovat budeme zejména odhad inflace v eurozóně a americké ISM indexy.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.