Obavy ČNB: Vnější rizika, Německo, obchodní spory a brexit

Včerejšek byl bohatý na události, které mohly pohnout devizovými trhy. Zasedání Evropské centrální banky a následná tisková konference jejího šéfa Maria Draghiho. Ve Spojených státech byly zveřejněny Fed Minutes. A stále pokračuje nekonečná sága o odchodu Britů z Evropské unie. Na domácí scéně to pak byl rozhovor člena bankovní rady České národní banky Oldřicha Dědka pro agenturu Bloomberg. A v neposlední řadě také čísla od statistiků o březnové inflaci.

Bloomberg připomněl, že Dědek je znám svým opatrným přístupem k utahování měnové politiky. V září a v listopadu hlasoval proti růstu úrokových sazeb.

Dědek v rozhovoru poznamenal, že vnější rizika rostou a zůstávají tak důvodem k opatrnosti při zvyšování sazeb navzdory zrychlení inflace. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně stouply o tři procenta a byl to nejvyšší meziroční nárůst od října 2012. Inflace tak vzrostla na horní okraj tolerančního pásma dvouprocentního cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v letošním březnu meziročně zvýšily o 3,1 procenta.

Zveřejněná data představují mírné proinflační riziko stávající prognózy ČNB. Podle ní zůstávají celkové inflační tlaky silné především v souvislosti se zvyšováním mezd a pokračujícím růstem domácí ekonomiky. Podle Dědka březnová data o inflaci prohloubila dilema při zvažování domácích tlaků na spotřebitelské ceny vůči vnějším rizikům. 

Dědek dále upozornil na rostoucí význam vnějších vlivů. Konkrétně zmínil zpomalující německou ekonomiku, globální obchodní spory a brexit. Ohledně načasování dalšího zvyšování sazeb by tak centrální bankéř vyčkával. 

Koruna se dnes ráno v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,59 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz měl držet v rozmezí 25,57 až 25,64 EURCZK a ve dvojici s dolarem od 22,58 až 22,83 USDCZK.* 

Včera vyšel zápis z posledního zasedání FOMC, z něhož vyplývá, že většina měnového výboru letos očekává stabilitu sazeb. Několik bankéřů pak uvedlo, že jejich názor by se mohl změnit oběma směry v závislosti na aktuálním vývoji. 

ECB včera nepřekvapila a ponechala dle očekávání sazby beze změny. To samé se týká i výhledu, kde platí, že zůstanou na současných nízkých úrovních alespoň do konce letošního roku. „Z hlediska vyznění výstupu z tiskové konference ECB je patrné, že si Draghi a spol. udržují předchozí holubičí přístup. Ten by měl dle našeho očekávání vydržet do doby, než budou vyjasněna hlavní rizika, jako je brexit či otázka obchodních sporů. Následně bude záležet na tom, zda se dočkáme alespoň částečné obnovy ekonomické aktivity, jak bylo ostatně uvedeno. Výhled pro potenciální zisky eura tak zůstává prozatím omezený,“ uvedl analytik skupiny Roklen Jan Berka. 

Včera v Bruselu pokračovala jednání o brexitu. Výsledek? Odchod Spojeného království se odkládá do konce října. „Pružné prodloužení“ domluvila britská premiérka Theresa May s unijními lídry v Bruselu. Britové můžou unii opustit i dřív, a to pokud brexitovou dohodu schválí parlament. Podle Donalda Tuska mohou Britové taky brexit zcela zrušit. 

Z makrodat se dnes dozvíme, jak se V USA vyvíjel index cen výrobců v březnu a nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti. 

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1279 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,94 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1249 do 1,1315 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter