Obavy z celních šarvátek pozvolna mizí. A dolar slábne

Obavy z obchodních válek, nebo spíš celní přestřelky, mezi dvěma největšími ekonomikami opadly. S novými cly, které tento týden uvalily na zboží Washington a Peking a na které měny reagovaly je mírně, se trhy již vyrovnaly. Obchodníci tak neočekávají, že by tento spor mohl vyvolat prudký globální šok. Přinejmenším prozatím. Investoři svoji pozornost začínají pomalu upínat ke středečnímu zasedání Fedu. Čeká se, že sazby půjdou nahoru. 

Čína svoji domácí politiku kvůli vnějším tlakům měnit nebude, upozornil Jing Ulrich z J.P. Morgan Chase. Problém je podle něj především v technologickém sektoru, kde by spolu obě velmoci mohly válčit. Posledních sedm měsíců „celních přestřelek“ může být začátkem dlouhodobého ekonomického konfliktu.

K návratu apetitu investorů směrem k rizikovějším aktivům přispělo i středeční vyjádření čínského premiéra Li Keqianga. Ten řekl, že Čína nemá v plánu zapojit se do oslabování domácí měny, aby tak na poli mezinárodního obchodu získala konkurenční výhodu.

Během včerejška posilovaly měny rozvíjejících se trhů. Index měn rozvojového trhu MSCI se dostal třítýdenní maximum. 

Ze zahraničních dat nás dnes čeká smršť indexů PMI segmentu průmyslu, služeb a kompozitního vyjádření, a to jak napříč eurozónou, tak z USA. Dolar se aktuálně vůči euru obchoduje na 1,177 EURUSD a dolarový index se nachází na hodnotě 93,90 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1712 do 1,1836 EURUSD.*

Koruně se včera vůči euru nedařilo, oslabila dál nad úroveň 25,50 EURCZK. Za oslabením české měny nebyla žádná konkrétní rozbuška, investoři vybírají zisky, navíc při srovnání s maďarským forintem a polským zlotým byl také patrný výprodej, byť ne tak silný. 

Také koruna se brzy dočká rozhodnutí bankovní rady ČNB o sazbách, které se koná příští týden a bude to netradičně již ve středu. Jednání se zúčastní všech sedm centrálních bankéřů. 

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Aktuálně se koruna obchoduje na 25,55 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,51 až 25,61 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,62 až 21,80 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter