Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Obchod mezi Venezuelou a Citigroup podpořil cenu zlata

Během včerejší seance se cena zlata přehoupla přes hranici 1200 dolarů za unci a připsala si největší jednodenní růst od ledna letošního roku. Tento vývoj byl ovlivněn především realizací „zlatého“ swapu mezi Venezuelou a americkou bankou Citigroup. V rámci kontraktu došlo k výměně jedné miliardy dolarů za venezuelské zlaté rezervy.

Swap, který byl ohlášen během minulého týdne, poskytl potřebnou hotovost venezuelskému prezidentovi Nicolásovi Madurovi. Jihoamerická země tak získala volné finanční zdroje, které pro ni jsou v tuto chvíli klíčové s tím, jak rapidně klesly její příjmy pocházející z produkce ropy. Původní zpráva agentury Reuters oznamovala, že mezi zemí a bankou bude uzavřen swapový kontrakt, v jehož rámci dojde na výměnu 1,4 milionů uncí zlata ta hotovost.

„Prezident Maduro neměl jinou možnost, než zastavit své zlaté rezervy. A to je přesně to, k čemu včera také došlo. Venezuelská vláda svůj žlutý kov může koupit zpět,“ řekl pro server CNBC Dennis Gartman, komoditní investor a komentátor zveřejňující pravidelně tzv. Gartman Letter. „Venezuela udělala to, co by v její situaci udělala každá jiná země. Jednoduše se obrátila na největšího majitele „zlaté zastavárny“, kterým Citigroup opravdu je,“ dodal „král komodit“.

Právě tento kontrakt je označován jako jeden z motorů cenového růstu zlatých futures, které si sáhly na svá maxima za poslední dva týdny. „Venezuela byla označována za jednoho z největších možných prodejců zlata. Se včerejším swapem tak byl eliminován i pomyslný převis nabídky nad poptávkou,“ vysvětluje Gartman.

Kevin Grady, prezident společnosti Phoenix Futures and Options, je přesvědčen, že k růstu cen zlata přispěla i pondělní expirace zlatých opcí a potřeba investorů nakoupit žlutý kov, který si vypůjčili pro předchozí otevření dnes již uzavřený short pozic. „Pokud bychom nebyli svědky rolování pozic, pravděpodobně by se cena nepřehoupla přes hranici 1200 dolarů za unci,“ míní Grady. „Až do úrovně 1230 dolarů věřím v převahu býků. Jakmile však bude dosažena, cena pravděpodobně spadne opět dolů. Z přechozích obchodů vím, že tato hodnota funguje jako psychologická hranice, při které investoři zlato prodávají,“ vysvětluje obchodník.

Goldman Sachs hrozí nedostatkem zlata

O tom, že swap přidal do trhu potřebnou šťávu, je přesvědčen i George Gero, viceprezident společnosti RBC. Dle něj šlo doslova o „probouzející obchod“. Nad úrovní 1200 dolarů za unci by se tak zlato mohlo ještě nějakou dobu udržet, na což přikyvuje i sám Gartman. Ten je navíc přesvědčen, že ohlášený nákup regionálních a státních cenných papírů Čínskou lidovou bankou představuje možný inflační signál, který tak ještě více podpoří nákup žlutého kovu. Gero pak navíc zmiňuje zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému, které se bude konat tuto středu. Je přesvědčen, že těsně před touto událostí proběhne další nákup zlata v souvislosti s uzavřenými short pozicemi.

„Zlatý“ rok 2016

Modiho plán s chrámovým zlatem

Newsletter