Americko-čínské obchodní vztahy se zjemňují, i když pomalu. PSD2 také umí znepříjemnit život miliónům Čechů. Dnes nás čeká zasedání Evropské centrální banky.
Jak už tomu bývá poslední dobou zvykem, včerejší ráno se opět začínalo s americko-čínskou obchodní roztržkou. Čínská strana představila seznam výjimek ze zvýšených celních poplatků. Ty by Spojené státy mohly využít už od příštího úterý. Mezi výjimkami jsou například maziva, očekávalo se ale zlevnění obchodu s vepřovým masem či sojou, ty se ale na seznam nedostaly.
Spory mezi Čínou a Spojenými státy trápí i německou kancléřku Merkelovou. Ta včera v německému parlamentu řekla, že Čína má „rostoucí zodpovědnost za světové multilaterální obchodní vztahy“. Merkelová se k Číně musela vyjadřovat, protože zemi minulý týden navštívila. Při návštěvě zdůraznila důležitost respektování lidských práv a upozornila na problematickou situaci v Hongkongu.
Poslední zpráva týkající se situace v mezinárodním obchodě by měla být ze strany trhů vyhodnocena pozitivně. Americký prezident Trump oznámil, že posune naplánované navýšení cel z 25 % na 30 % na čínské zboží v hodnotě 250 mld. USD z 1. října na 15. října. Dle Trumpových slov jde o projev dobré vůle přicházející na žádost čínského vicepremiéra. Čínská lidová republika totiž 1.října oslaví své 70. výročí.
Další zprávy byly hodně zaměřené na menší trhy. Austrálie se pochlubila očekávaným snižováním sazeb v příštím roce, Jižní Korea si postěžovala na Japonsko a Poláci se rozhodli zatím sazby ponechat na 1,5 %. Ve Spojených státech příliš dat nebylo, oči se tak upnuly na index cen výrobců, který mírně nad očekávání meziročně zrychlil z 1,7 % na 1,8 %
Nejvíce pozornosti se stáčí k Evropské centrální bance. Ta dnes zasedne k – z pohledu trhů – klíčovému rozhodování a uváží, zda poslat měnovou politiku do dalšího uvolňování, či nikoliv.
„Na společnou evropskou měnu si zasedli medvědi sázející na její oslabení. Citelný pohyb směrem ke slabším hodnotám jsme pozorovali zejména včera. Z velké části je možné jej spojit s dnešním zasedáním Evropské centrální banky. Trhy hromadně očekávají nejen snížení depozitní sazby, ale rovněž i něco navíc,“ uvedl FX analytik skupiny Roklen Jan Berka.
Celkově bychom se podle Berky měli dočkat ještě více akomodativní měnové politiky. Otázkou však je, zda ECB trhy vzhledem k jejich očekávání uspokojí. „Pokud by výstup vyzněl ve více jestřábím duchu, euro by mohlo část ztrát umazat. V opačném případě spatřujeme prostor pro další oslabení vůči dolaru, a to zhruba k minimům ze začátku měsíce,“ míní analytik.
Včerejšek byl jednoznačně dolarový. Už v ranních hodinách začal dolar posilovat a dostal se pod 1,1000 EURUSD, s lehkou korekcí nad tuto hodnotu. Celkový propad byl silný, během dne byl až o půl procentního bodu. Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1010 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,66 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0974 do 1,1030 EURUSD.*
Zpráv na českém trhu nebylo mnoho, a tak je přehlušila hlavně plošně distribuovaná panika kolem PSD2. Od centrální banky po samotné poskytovatele služeb se objevily zprávy o tom, jak obtížnější bude nyní platit kartou přes internet. PSD2 by mělo využívat silnějšího (dvoufaktorového) ověření při platbách na internetu, což se silně dotkne uživatelů dnes již široce zavedených aplikací na rozvoz jídla či osob apod. V realitě bude pravděpodobně stačit moderní telefon s možností identifikace podle otisku prstu, ale někteří uživatelé budou muset navíc posílat SMS či zadávat ověřovací kód kdykoliv si budou objednávat domů jídlo a platit kartou.
Koruně se včera nedařilo. Vůči euru ztratila dvě desetiny procenta a dostala se krátce anad 25,90 EURCZK. K dolaru dokonce až šest desetin nad 23,55 USDCZK. Dnes ráno se domácí měna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,89 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,83 až 25,88 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 23,41 až 23,59 USDCZK.*
Dnes mimo zasedání Evropské centrální banky očekáváme data o americké inflaci, která by měla o desetinu poklesnout na 1,7 %, jádrová o desetinu vyrůst na 2,3 %. Tradičně přijdou i zprávy z amerického trhu práce, tedy údaje o nových a stávajících podporách v nezaměstnanosti, u kterých se neočekává žádný výrazný posun.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.