Obchodní válka a čínská nervozita

Nový týden začal pro dolar pozitivně. Dolarový index se posunul na svá téměř roční maxima, ve dvojici s eurem pak padlo pětitýdenní minimum společné evropské měny. To vše v prostředí eskalujících hrozeb kolem čínsko-americké obchodní roztržky a sílící čínské nervozity.

Americká měna má na své straně mnohé faktory (byť dnes ráno ve srovnání s pondělím slábne ve prospěch těch rizikovějších). Ať už jde o rétoriku v rámci obchodních vyjednávání, jež, jak se zdá ve srovnání s ostatními měnami, především těmi z rozvojových trhů, dolaru (zatím) svědčí, tak o výkon největší ekonomiky, se kterým je spjata vidina dalšího zvyšování úrokových sazeb. 

Posílení dolaru jsme na začátku týdne pozorovali i ve dvojici s čínským jüanem. V tomto případě se do hry dokonce vložila i čínská centrální banka, která v rámci snahy ztížit možnost shortování domácí měny zvýšila rezervní kapitálové požadavky u USDCNY forwardů na 20 %, což se nutně projeví v jejich vyšší ceně.

Nervozita spojená s eskalací celní roztržky mezi USA a Čínou rovněž neutichá, což bylo patrné obzvláště po konci minulého týdne, kdy z americké strany padl návrh na zvýšení cel uvalených na čínské zboží v hodnotě 200 miliard dolarů z 10 % na 25 %. Čínská reakce přišla poměrně rychle a, bez většího překvapení, v podobě téhož kroku, tedy navýšení celních poplatků na dovoz vybraného amerického zboží (z 5 % na 25 % u výrobků v hodnotě 60 miliard dolarů).

Byť nejde o žádnou ryze agresivní odpověď – Čína by mohla jít ještě dál – tento krok by úprk kapitálu z čínské ekonomiky, a tedy z jüanu, pravděpodobně ještě více podpořil (zajímavé bude v tomto směru sledovat další vývoj čínských devizových rezerv, kde se za červenec čeká pokles o více než 5 miliard dolarů). A právě to by mohlo čínskou centrální banku, které se slábnoucí domácí měna evidentně nelíbí, donutit k dalším opatřením, jež by pár USDCNY udržela mimo psychologickou zónu kolem 7,00 jüanu za dolar. Vyloučit přitom nelze ani situaci, kdy by pokračující oslabování čínské měny vůči dolaru mohlo vyvolat další vlnu strachu, jež by investory navedla k výprodeji aktiv rozvojových trhů. To by se následně, podobně jako tomu bylo nedávno, projevilo na hromadném oslabování měn těchto regionů, přičemž ve hře by samozřejmě mohla být i česká koruna.

Tento scénář však považujeme za jeden konec „extrému“, na který, alespoň v tuto chvíli, zřejmě nedojde. Trhy však budou slovní rétoriku USA a Číny nadále bedlivě sledovat, což ještě více umocní současná situace, kdy se dočkáme minima naplánovaných fundamentů, od klíčových dat přes zasedání centrálních bank. V rámci týdne budeme vyhlížet především pátek, kdy bude zveřejněna americká inflace za červenec, u níž nelze vyloučit atak hranice 3 % meziročně.

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,157 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 95,22 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,149 do 1,159 EURUSD.*

Koruna byla hned na začátku nového týdne vystavena statistické „smršti“ dat. Ze zveřejněných čísel skončil nad očekávání trhu lépe červnový průmysl a stavebnictví. Zklamal naopak maloobchod, který si za minulý měsíc připsal zpomalení růstu z předchozích více než 2 % na 1,4 % meziročně.

Kurz však na zmiňovaná data nikterak výrazně nereagoval. Česká měna se tak i nadále obchodovala poblíž hranice 25,65 za euro, zatímco ostatní měny regiony střední a východní Evropy si po většinu dne připisovaly ztráty. V závěru dne však CZK zpevnila, a to krátce až pod hranici 25,63 EURCZK. Polský zlotý a maďarský forint poté začaly postupně umazávat předchozí ztráty.

Dnes budou zveřejněna data o bilanci zahraničního obchodu za červen. Ve zbytku týdne se budeme soustředit především na středeční report o míře nezaměstnanosti za červenec, poté na čtvrtek, kdy bude zveřejněna inflace, a nakonec na pátek, kdy budou vydány ČNB Minutes a Zpráva o inflaci.

Koruna se aktuálně obchoduje na 25,64 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,59 až 25,70 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,10 až 22,33 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter