Obchodníci čekají na vyjádření šéfa Fedu

Klíčové body

  • Dolar během pátečního rána mírně oslabuje.
  • Pro kurz dolaru bude zásadní dnešní vystoupení šéfa Fedu Powella, trhy budou sledovat zejména zmínky o taperingu.
  • Globální nedostatky na straně nabídky mohou v kombinaci s dalšími faktory dlouhodobě brzdit americkou ekonomiku.
Zdroj: Depositphotos

Dolar během pátečního rána nejprve mírně posiloval, když obchodníci stravovali první vystoupení zástupců Fedu před každoročním symposiem v Jackson Hole. Pak ale kurz opět oslabil. K posilování dolaru přispěla jestřábí vyjádření některých zástupců Fedu. Robert Kaplan ve svém projevu například připustil, že by Fed mohl začít se zvyšováním úrokových sazeb už v příštím roce. To by znamenalo předběhnutí současné prognózy, která počítá se zvyšováním sazeb až v roce 2023.

Další dva zástupci Fedu James Bullard a Esther Georgeová se ve svých vyjádřeních snažili uklidnit trhy. Mírnili negativní očekávání ve vztahu k šíření mutace delta a jejích dopadů na ekonomiku. Připustili ale, že se jedná o závažný problém, který by mohl opět ochromit světovou ekonomiku. Šíření varianty delta zatím nejsilněji probíhá v asijských zemích s nízkou mírou očkování. Problém se však projevují už i v západních ekonomikách, které jsou závislé na dodávkách výrobních vstupů z Asie. Pokud dojde k dalším uzavírkám, pak lze očekávat další prohloubení problémů v odběratelsko-dodavatelských řetězcích, které už nyní výrazně brzdí velké ekonomiky, např. Německo.

Pro kurz dolaru bude zásadní dnešní vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella, který se dle očekávání nebude snažit trhy jakkoliv šokovat. Powell dnes může ohlásit začátek taperingu ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. V takovém případě by podle nás došlo k posílení dolaru. Pravděpodobnější variantou ale je, že Powell „pouze“ zdůrazní možnost začátku taperingu v době čtvrtého čtvrtletí letošního roku, případně začátkem příštího roku. Upřesnění termínu by přitom bylo poskytnuto během dalších zasedání, pravděpodobně na tom zářijovém. Na něm bude k dispozici aktualizovaná prognóza, včetně klíčového amerického trhu práce. V takovém případě by dolar posílil o něco méně.

Více holubičí přístup šéfa Fedu by mohl alespoň v krátkém období poskytnout mírnou podporu rizikovým měnám, kam patří i česká koruna. Do konce roku však v Roklenu očekáváme zpevnění dolaru, který zareaguje na utahování měnové politiky. Posílení však dle našeho názoru nebude zásadní. Americká ekonomika trpí zdražováním lodní dopravy, ropy a nedostatky výrobních vstupů. Například cena přepravy lodního kontejneru z Šanghaje do Los Angeles zdražila meziročně zhruba pětkrát, zatímco kontejner z Šanghaje do Rotterdamu zdražil až třináctkrát.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Trhy se navíc ve světle globálních rizik obávají kondice americké ekonomiky v dalších letech. Zplošťování americké výnosové křivky ukazuje, že trhy neočekávají výrazné posílení americké ekonomiky. Zároveň lze pozorovat výrazné tlaky na růst cenové hladiny, mezi které patří silné proinflační tlaky na straně nabídky i poptávky. K přiškrcení amerického růstu by navíc dále přispělo plánované utažení měnové politiky.

Rizika mutace delta a jejich dopady lze pozorovat už nyní v Číně, kde došlo k významnému propadu poptávky po úvěrech, což značí omezení ekonomické aktivity a nižší apetit riskovat. Exploze nákazy se dále objevují i v okolních zemích. Rizikové měny jako česká koruna jsou kvůli tomu slabší. Koruna by ale mohla posílit, pokud by se ukázalo, že mutace delta je pouze přechodným šokem pro globální ekonomiku, čemuž ale zatím nic nenasvědčuje. Pro silnější kurz by naopak mohlo hovořit případné zvládnutí podzimní vlny nákazy, a to především díky relativně vysoké proočkovanosti a promořenosti české populace. Klíčovým fundamentem bude zvyšování sazeb ze strany ČNB, které v současné situace očekáváme na zasedání v září, listopadu a pravděpodobně i v prosinci.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1769 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,98 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1727 do 1,1793 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,52 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,68 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,49 až 25,58 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,62 až 21,76 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter