Obchodování na mezisvátečních trzích se nese v duchu vyšších sazeb

Zdroj: Depositphotos

Máme tu závěr kvartálu, a dokonce roku, nízkou likviditu, kdy až dnes se začíná obchodovat na všech trzích. Do toho se objevují další zprávy o uvolnění čínských protipandemických opatření.

Celkem živo bylo už včera na bondech. Americká výnosová křivka se napřímila růstem výnosů dlouhých splatností o více než 10 bodů, což táhly především výnosy protiinflačních dluhopisů. Vrchol sazeb Fedu v cyklu se dle trhu drží pod 5 %. Včerejší aukce ukázala silnou poptávku po dvouletých splatnostech. V dalších dnech nás čeká aukce pětiletých a sedmiletých instrumentů.

Výprodej jsme viděli i u německých dluhopisů, kde například třicetiletý výnos rostl o více než 15 bodů až na nejvyšší hodnoty z října. Isabel Schnabelová z ECB potvrdila potřebu posunu sazeb do restriktivních úrovní. Její kolega Klaas Knot pak uvedl, že ECB je zhruba za polovinou potřebného utažení

Dnes ráno byl otevřen australský trh, kde výnos desetileté splatnosti rostl o více než 20 bodů. Zde vidíme vliv včerejšího výprodeje na jiných trzích, a především dění v Číně.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Na japonském bondovém trhu opět zasahuje Bank of Japan, která oznámila neomezené nákupy dvouletých a pětiletých splatností. Z centrální banky opětovně zaznělo, že prosincová úprava pásma cílení výnosové křivky byla provedena primárně s ohledem na zlepšení fungování trhů, a tím má podpořit udržitelnost akomodativní měnové politiky. To samé na začátku týdne zopakoval i guvernér Kuroda. Reakcí je slabší kurz jenu, který se posunul na 134 USDJPY.

Obchodování na japonském bondovém trhu vnímají investoři jako historicky nejhorší. Nefunkčnost trhu vyplynula z posledního šetření Bank of Japan. Zářným příkladem letoška byly čtyři dny po sobě, kdy se vůbec neobchodovalo s desetiletou splatností. Šlo o historický unikát. Bank of Japan se v tomto ohledu strachuje nejen o transmisi měnové politiky, ale i potenciální dopady na emisní podmínky u firemních dluhopisů.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Euro se proti dolaru obchoduje do strany kolem hranice 1,0650 EURUSD. Měny regionu včera hromadně oslabily. Koruna se obchoduje zpět nad 24,20 za euro.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Bank of Japan

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter