Objednávky v německém průmyslu padly nejprudčeji od roku 2009

(Rozšířeno 9:28) Německé podniky v srpnu utrpěly nejvýraznější propad objednávek od roku 2009. Dosáhl -5,7 procenta, víc jak dvojnásobek poklesu, očekávaného na úrovni -2,5 % dle konsensu Bloomberg. V červenci objednávky rostly o 4,9 %.

Zhoršení výhled není dobrou zprávou pro zotavování německé ekonomiky po slabém druhém čtvrtletí roku. Německo se zejména nadále nemůže spoléhat na podporu svých exportních destinací. Zatímco domácí objednávky klesly o 2 procenta, exportní propadly o 8,4 procenta. Z tohoto čísla pokles objednávek z dalších zemí eurozóny dosáhl 5,7 %, pokles objednávek ze třetích zemí pak 9,9 %. Dobrou zprávou není ani to, že zatímco objednávky základního zboží klesly o 3 procenta, zboží investiční povahy o 8,5 procenta. 

Podle ministerstva byly sice srpnové objednávky z části zasaženy prázdninovou sezónou, ale ke slovu přišla i oslabující ekonomika eurozóny jako celku a růst geopolitického rizika. Přímou cestou na německé firmy dopadají sankce, uvalené na Rusko kvůli konfliktu na Ukrajině. Sentiment mezi investory a podniky zhoršuje i tempo ztrácející ekonomika Číny.

Newsletter