Evropská inflace klesla, rizikem je zakořeněná jádrová. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna. Kurz testuje hranici 23,50 za euro.

Obměněná bankovní rada nerozhodne jen o sazbách, ale i o intervencích

Klíčové body

  • Pozice guvernéra ČNB se v pátek ujal Aleš Michl, radu doplnila další tři jména.
  • ČNB evidentně nadále brání oslabení kurzu koruny.
  • Pokud by centrální banky intervence zastavila, rizikem je oslabení kurzu nad 25,00 za euro.
Zdroj: Depositphotos

V pátek prvního července se vedení České národní banky ujal Aleš Michl. Spolu s ním se nové pozice chopila další tři jména, a to Eva Zamrazilová, Karina Kubelková a Jan Frait. Takto obměněná bankovní rady bude rozhodovat nejen o úrokových sazbách, ale i o intervencích proti oslabení koruny, které zahájila předešlá „sedmička“ z ulice Na Příkopě.

Působení centrální banky na devizovém trhu potvrdil sám dnes již bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok. Dle některých odhadů by se letošní zásahy centrální banky mohly kumulativně blížit dvouciferným hodnotám miliard euro, přičemž evidentní hranicí, kterou ČNB brání, je kurz na úrovni 24,75 za euro. Rostoucí objemy jsou spojeny s pro korunu negativním prostředím, za nímž stál nejprve výhled razantního zvyšování úrokových sazeb ve světě a dnes především výhled ekonomického zpomalení, ba možného propadu do recese. A to jak v případě české ekonomiky, tak i evropské.

V závěru minulého týdne kurz sice krátce otestoval hranici 24,70 za euro, po chvilce se však vrátil zpět k úrovním o necelých pět haléřů slabším. Koruna v tuto chvíli nemá příliš důvodů k posílení, což bude podle nás situace, která přetrvá. Z nejbližších domácích dat, která budou mít největší potenciál dopadů na kurz, jde o červnovou inflaci zveřejněnou ve středu 13. července. Vzhledem k síle proinflačních tlaků je riziko pozitivního překvapení významné. O překonání prognózy centrální banky nepochybujeme.

Červnová inflace by tak měla potvrdit potřebu dalšího zvýšení sazeb. Velkou neznámou je přístup obměněné bankovní rady. Viceguvernérka Zamrazilová se už během svého jmenování přihlásila ke kontinuitě měnové politiky, jde však o jeden hlas ze sedmi. Guvernér Michl dle zápisu z červnového zasedání rady uvedl, že ke snížení inflace jsou potřeba tři klíčové podmínky. V pořadí podle důležitosti, jsou podle něj tyto: za prvé je nutné snížit míru zadlužování země, za druhé je třeba stabilizovat repo sazbu na vyšší úrovni oproti normálu a za třetí se nesmí připustit indexování mezd na inflaci.

Aktuální tržní výhled nenaznačuje zacenění dalšího zvýšení sazeb dosahujícího 25 bodů či více. Ve zbytku roku by nás tak tržní pohledem měla čekat úroková stabilita. Na devítiměsíčním horizontu pak sazby naznačují snížení.

O tom, že model, se kterým centrální banka pracuje, opětovně doporučí zřejmě nemalé zvýšení sazeb, nepochybujeme. Přístup obměněné rady však bude podle nás mnohem opatrnější než u té předchozí. Nevylučujeme sice mírnou úpravu úroků směrem vzhůru, pravděpodobnější však bude stabilita. Velkou neznámou bude přístup k intervencím. Pokud by je ČNB ukončila, rizikem je oslabení koruny nad hranici 25,00 za euro.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0431 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,06 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0359 do 1,0517EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,72 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,63 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,70 až 24,77 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,58 do 23,97 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter