Obnova, počasí i záplava peněz. Komoditní boom bude letos pokračovat

Zdroj: Depositphotos

Očekáváme, že všeobecný vzestup komodit, díky němuž Bloomberg Commodity Index v posledním čtvrtletí 2020 posílil o 10 %, bude pokračovat i v letošním roce. V jeho prospěch hovoří hned několik faktorů. Tenčící se nabídka a globální trhy zaplavené penězi přinesou vlnu spekulací a růst poptávky po inflačním zajištění. Když k tomu připočteme výhledové oslabení dolaru, oživení globální poptávky po plošném nasazení vakcíny a obavy z dalších rozmarů počasí, začínají se před námi rýsovat složky dalšího komoditního supercyklu.

K tomu všemu navíc dochází v době, kdy v mnoha zemích dosud řádí pandemie. To platí zejména pro severní polokouli, kde udeřila zima a kde bez ohledu na (často nedostatkovou) vakcínu nebudou přílišné vyhlídky na zlepšení, dokud se v březnu a dubnu nevrátí teplejší počasí. Další zotavení nejspíš přijde, až když bude proočkován dostatek obyvatel, a tak trhům nezbývá než doufat, že vydrží dostatečně vysoká poptávka po investicích. Jedině ta jim zajistí podporu v nadcházejících měsících, kdy budou negativní dopady lockdownů a omezené mobility nejhorší.

Výrazné zotavení na konci loňského roku s sebou poprvé od roku 2011 přineslo prolomení sestupného trendu indexu Bloomberg Commodity Index.

Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

V letošním roce bude hrát sektoru do karet kombinace několika faktorů. Mimo jiné slabší dolar, zvýšená poptávka po inflačním zajištění a růst poptávky po pohonných hmotách, až dojde k obnovení globální mobility. Kromě toho ale i zelená transformace, která s sebou přinese poptávku po klíčových průmyslových kovech od mědi po stříbro, a samozřejmě rostoucí poptávka mimo Čínu, až začnou vlády utrácet, aby zabránili růstu nezaměstnanosti. Navzdory vyhlídkám na růst výnosů z amerických dluhopisů si drahé kovy díky oslabení dolaru a očekávanému růstu inflace nejspíš zachovají svou atraktivitu. K tomu je potřeba připočíst riziko zvýšení cen potravin kvůli čím dál nestálejšímu počasí, které se projevilo i nedávným růstem cen kukuřice a sojových bobů, jež dosáhly sedmiletého maxima.

Jednou z hlavních překážek vzestupu komodit byla v posledním desetiletí široká dostupnost surovin. Nadprodukce udržovala v minulé dekádě a zejména v posledních šesti letech komoditní sektor ve stavu contango, kdy se spotová cena, kvůli široké dostupnosti, obchodovala levněji než ceny v příštích obdobích.

Od roku 2014 až do minulého čtvrtletí mělo portfolio hlavních komodit záporný výnos rolování. V přepočtu na rok někdy až -5 %. Z investičního hlediska tato nepříznivá situace spolu s obecně silným dolarem a nízkou inflací snižovala atraktivitu komodit.

V posledních měsících se však výnos rolování u několika komodit výrazně zvýšil a u 25 komodit se vyhoupl v průměru na 2 %, což je sedmileté minimum (výjimkou byl zemní plyn). Jak ukazuje níže uvedený graf, v čele této změny zatím kráčí zemědělský sektor, kde klíčové plodiny výrazně posílily kvůli rostoucí poptávce a špatnému počasí snižujícímu produkci.

Zdá se, že v roce 2021 zajistí celému sektoru podporu očekávaný nárůst poptávky, stejně jako případná reflace, a to zejména na těch trzích, kde může mít nabídka problém dorovnat poptávku. Nyní se soustředíme hlavně na měď, platinu, sojové boby a časem i na ropu.

Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Jak si zajistit širokou angažovanost v oblasti komodit

Z investičního hlediska je možné dosáhnout angažovanosti v sektoru komodit prostřednictvím ETF nebo CFD na hlavní indexy. Nezapomínejme však, že v různých regionech platí různá omezení týkající se dostupnosti produktů pro drobné nebo profesionální investory.

Níže uvedený graf ukazuje složení dvou významných komoditních indexů, jimiž se řídí mnoho různých ETF. Index S&P GSCI sleduje ceny 24 a Bloomberg Commodity Index ceny 23 futures kontraktů ve třech hlavních sektorech – v energetice, kovech a zemědělství.

Kdo preferuje energetiku, investuje do fondů ETF sledujících index S&P GSCI, který je orientovaný právě na energie (54 %). Zde můžeme uvést například tickery GSG:arcx či GSP:arcx. Obecné ochrany proti inflaci a kladného výnosu rolování v zemědělství dosáhneme asi nejlépe s pomocí Bloomberg Commodity Indexu, který je diverzifikovanější a nezaměřuje se tolik na energetiku, jež má ještě pořád nízké až záporné carry. Zde můžeme zmínit například tickery CMOD:xlon či DJP:arcx.

Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Energetika: Od počátku listopadu se – hlavně díky oznámené vakcíně – cena ropy výrazně zvedla a ropa Brent se vrátila nad 50 USD za barel. A pokud v tomto kvartále nedojde k dalšímu prudkému snížení globální poptávky po pohonných hmotách, je tu slušná šance, že se ceny letos dostanou ještě výš. Příčinou je zejména jednostranné rozhodnutí Saúdské Arábie snížit únorovou a březnovou produkci, a podpořit tak trh v potenciálně problematickém období lockdownů a omezené mobility.

Fundamentální indikátory vypadají dobře a u ropy Brent i WTI se objevila backwardation, protože OPEC+ drží nabídku pevně pod kontrolou do doby, než dojde k očekávanému globálnímu rozvolnění omezení pohybu. Ovšem než začneme řešit, kde získat další barel ropy, musí být se nejprve vyčerpat globální volná kapacita zemí organizace OPEC i mimo ni a ta se nyní odhaduje zhruba na 7,5 milionu barelů denně.

Celosvětová poptávka po ropě je zatím pořád zhruba 6 milionů barelů za den nižší než před pandemií, a tak podle nás výrazné zvýšení cen ropy nehrozí dřív než v roce 2022, nebo dokonce 2023. Teprve v tom okamžiku se může dramatické snížení investičních nákladů významných světových ropných společností promítnout do problémů při shánění dalších barelů. Proto se podle nás bude ropa Brent v tomto čtvrtletí obchodovat stabilně někde mezi 50 a 55 dolary, dokud fundamentální ukazatele neposílí natolik, aby podpořily zvýšení ceny na 65 dolarů za barel.

Drahé kovy: Zlato i stříbro vstoupily do nového roku zvesela, pak jim ale vzestup výnosů amerických dluhopisů a následné posílení dolaru poněkud vzaly vítr z plachet. Navzdory tomu vidíme tento sektor i nadále konstruktivně. Za vzestup výnosů může hlavně růst očekávané inflace, která je ovšem příznivá i pro zlato. To znamená, že reálné výnosy, které jsou pro zlato klíčovým určujícím faktorem, zůstávají pořád hluboko v záporných číslech. Když k tomu připočteme uvolněnou politiku centrálních bank a opětovné oslabení dolaru, míří cesta nejmenšího odporu směrem vzhůru. Kromě toho začne nastupující Bidenova administrativa nejspíš utrácet, aby dala znovu do kupy ekonomiku zasaženou pandemií.

Rozšíření vakcíny se na drahých kovech nepochybně projeví nepříznivě, protože se přiblíží ekonomické zotavení. Ale jelikož centrální banky vysílají signály, že nám nízké sazby ještě nějakou dobu vydrží, jen se tím zvyšuje riziko, že bude inflace přiživena i nějakou politickou chybou.

Stříbro se vůči zlatu vrátilo na svou dlouhodobou hodnotu a v závislosti na rozsahu průmyslové a investiční poptávky lze očekávat jeho další posílení. V rámci průmyslové poptávky může překvapit i zelená transformace. Mnohé země totiž spouštějí projekty obnovitelné energie, a tak se očekává značná poptávka na trhu s fotovoltaikou. Podle naší předpovědi by mělo zlato dosáhnout ceny 2200 USD za unci, takže by měla vysoká hodnota beta stříbra povzbudit trvalejší nárůst jeho hodnoty. Poměr ceny zlata a stříbra by měl v roce 2021 zamířit někam lehce nad 60. Tím by se cena stříbra vyšplhala k 35 dolarům za unci.

Zemědělství: Pokud to počasí dovolí, mělo by v letošním roce dojít v zemědělském sektoru k výrazné reakci pěstitelů, a tedy ke zvýšení nabídky. V posledních šesti měsících totiž ceny značně vzrostly. Ropným a těžařským společnostem někdy trvá celé roky, než dokážou na vyšší ceny zareagovat zvýšením produkce, ale zemědělci to zvládají už do příští sklizně.

Kukuřice a sojové boby dosáhly počátkem letošního roku sedmiletého maxima. Další růst cen však patrně omezí rychlá reakce amerických pěstitelů klíčových plodin před nadcházejícím obdobím výsadby – samozřejmě pokud počasí dovolí. Když k tomu připočteme spekulativní dlouhé pozice v kukuřici a sojových bobech na úrovni nevídané od roku 2012, můžeme v příštích měsících očekávat zvýšenou volatilitu a riziko korekcí. Zároveň však můžeme čekat i nepředvídatelné rozmary počasí, silnou poptávku z Číny a vyhlídky na oslabení dolaru, což jsou klíčové příznivé vlivy, které budou dál ovlivňovat celý zemědělský sektor.

Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

 

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter