Obnova, sazby a dolar aneb co všechno nenávidí zlato

Cena zlata za letošní rok prozatím klesla o více jak 8 %. Z dlouhodobého pohledu se nám tak rýsuje již třetí rok ve znamení čistého propadu žlutého kovu. Obdobnou situaci bylo možné pozorovat naposledy v rozmezí 1996 až 1998. Aby toho nebylo málo, tak mnozí tradeři věří, že volný pád rozhodně není u konce.

Za poslední měsíc zlato odepsalo přesně 6 %. Tento výrazný pohyb se nesl především ve znamení posledního proslovu guvernérky Federálního rezervního systému Janet Yellenové. Ta otevřeně uvedla, že navýšení hlavních amerických sazeb během prosincového zasedání měnového výboru je stále otevřenou možností, které posléze nahrála do karet i lepší než očekávaná data z amerického trhu práce.

Avšak ne vše se odvíjí od potenciální úrokové „normalizace“. Alespoň o tom je přesvědčena Gina Sanchezová, výkonná ředitelka společnosti Chantico Global. I pokud by Fed své sazby nezvýšil, na zlatě dle ní můžeme očekávat další pokles.

„Trend, kterého jsme momentálně na zlatě svědky, je něco, co vydrží ještě dlouho,“ zmínila Sanchezová v rozhovoru pro server CNBC. „Zlato doslova nenávidí obnovu ekonomiky, stejně jako nenávidí vyšší sazby a silný dolar, což jsou fundamenty, které nás v budoucnu čekají,“ dodala. Nejhorší scénář by dle ředitelky přišel tehdy, pokud Fed své sazby v prosinci opravdu zvýšil. Takový krok by rozhodně nebyl signálem k nákupu.

Obdobně negativní výhled zastává i Rich Ross, Managing Director a šéf oddělení technické analýzy společnosti Evercore. Své přesvědčení o další síle dolaru, jakožto váhy ceny zlata, argumentuje porovnáním americké měny s novozélandským a australským dolarem. Oba sledované páry vůči „greenbacku“ odepsaly více jak deset procent.

V případě tzv. kiwi (měnový pár NZDUSD) šlo o 16% propad, v případě australského dolaru pak o 13 %. „Rostoucí trend dolaru je rozhodně na místě. Dle mého názoru ani do budoucna nemůžeme čekat jeho jakékoliv zpomalení,“ řekl Ross pro CNBC.

I přesto, že by si zlato mohlo projít krátkými rally, všechny zisky by dle Rosee měly být vzápětí umazány. Z dlouhodobého hlediska se tak jeho cílová úroveň nachází pod hranicí tisíc dolarů za trojskou unci. 

 

Newsletter