Obnoví dnes dolar býčí trend?

Euro během včerejšího dne zaznamenalo strmý nárůst na pozadí zvyšujícího se napětí ohledně dnešního reportu z amerického trhu práce, aby zakončilo den poblíž úrovně 1,09 dolaru za euro. Evropská společná měna dnes ráno obchoduje bez výraznějších změn, aktuálně na 1,087 dolaru, nicméně během dne lze očekávat zvýšenou volatilitu a to i přesto, že většina burz je dnes uzavřená vzhledem k probíhajícím velikonočním svátkům.

Zveřejnění dat z amerického trhu práce patří obvykle mezi nejsledovanější události měsíce. Dnešní report je navíc umocněný stále sílícími spekulacemi ohledně načasování zvyšování úrokových sazeb, jež lze bez nadsázky označit za finanční událost roku. Janet Yellen, guvernérka amerického Federálního rezervního systému již několikrát v minulosti prohlásila, že právě stav amerického trhu práce je pro Fed zásadní v otázce načasování zvyšování úrokových sazeb.

Ačkoliv středeční statistika ADP z amerického soukromého sektoru ukázala, že firmy vytvořily 189 tisíc nových pracovních míst při očekávání 214 tisíc nových pozic, dnešní souhrnná data mohou tak jako v předchozích měsících ukázat na silnou tvorbu míst, což by zvýšilo sázky na potenciální zvýšení úrokových sazeb již v červnu letošního roku. Tento scénář by s velkou pravděpodobností vedl ke zvýšené averzi k riziku a zároveň atraktivitě amerického dolaru, u kterého by po takřka třítýdenní pauze mohlo dojít k obnovení býčího trendu, vedoucího až k dosažení parity s eurem.  

Blížící se velikonoční svátky v Evropě ovlivnily obchodování i v Praze a kolísavost koruny opadla. Včerejší obchodování se tak neslo na vlně úzkého rozpětí s mírnou tendencí posilovat. Koruna uzavřela den poblíž svého maxima na 27,5 korunách za euro. Dnešní svátek v Evropě se podepíše na likviditě a obchodování koruny. Data z USA odpoledne sice budou sledována, nicméně abychom byli svědky jakékoliv výraznější reakce na EURCZK, americký trh práce by musel vykázat data silně vychýlená z očekávání.

Koruna během včerejšího dne proti dolaru zaznamenala zisky, když kopírovala růst evropské společné měny proti dolaru. Slabší údaje z USA z půli týdne oslabily pozici dolaru a tento slabší moment je vidět i při ranním obchodování. Koruna se přiblížila ke svému týdennímu maximu a získala většinu svých týdenních ztrát zpět. Aktuální kurz se pohybuje na 25,3 korunách za dolar. Odpolední údaje z USA budou zásadní pro další krátkodobý pohyb koruny vůči dolaru.

ČNB: Při nulových sazbách je kurz koruny nejúčinnější nástroj

Newsletter