Obrat na ropě a výsledky bank. Wall Street rostla čtvrtý den

Obchodování na americkém akciovém trhu dnes ovlivňovala řada faktorů. Výsledkovou sezónu rozjel sektor bank, trh sledoval kurz dolaru i vývoj cen ropy po oznámení dohody světových velmocí s Íránem o jaderném programu, resp. uvolnění západních sankcí, a nechyběla ani data z ekonomiky (tržby v maloobchodě v červnu o 0,3 % klesly). Svou roli nakonec zřejmě sehrála také naděje na „vyřešení“ problému Řecka, jemuž se pomalu ale jistě otevírají dveře ke třetímu záchrannému programu.

Dohoda o íránském jaderném programu na stole. Ropa klesá

Americké akciové indexy následovaly své evropské kolegy a čtvrtým dnem v řadě uzavřely se zisky: nejširší S&P 500 posílil o 0,45 %, podobně jako elitní Dow Jones a technologický Nasdaq si připsal necelých 0,7 %.

Ceny ropy umazaly 2% ztráty po oznámení dohody mocností s Íránem, jemuž se po uvolnění sankcí otevře prostor pro větší export černého zlata. Ropa WTI koncem dne roste o více než procento k 53 dolarům za barel a Brent přidává procento nad 58 USD. Dolar, který v průběhu dne k euru slábl až na 1,1080, se v závěru obchoduje poblíž úvodní úrovně, tedy těsně nad 1,1007 EURUSD.

V rámci výsledkové sezóny dnes byla v centru pozornosti dvojice velkých bank, jejíž výsledky vyzněly smíšeně, akcie se ale nakonec „umoudřily“ k zelenému závěru: JPMorgan 1,4 % a Wells Fargo 0,9 %. Po závěru trhu zveřejnil čísla majitel řetězce rychlého občerstvení KFC, jehož zisk 69 centů na akcii o 7 centů překonal konsensus. Akcie Yum! Brands v prodlouženém obchodování nicméně o procento slábnou.

Newsletter