Obrat na trhu s ropou: Saúdové prudce zdražili dodávky

Nejprudčeji za tři roky zdražila Saúdská Arábie z pozice největšího světového exportéra ropy dodávky komodity do Asie i do Spojených států. Hovoří o růstu poptávky.

Státem kontrolovaná ropná společnost Saudi Arabian Oil (známá jako Aramco) srazila diskont, se kterým dodává svou ropu do Asie vůči lokálním cenám tamní ropy, počínaje dubnem o 1,40 dolaru na barel na pouhých 0,90 dolaru na barel. To je nejprudší zdražení od ledna roku 2012. Březnový diskont přitom byl největší za posledních 14 let. V podobném rozsahu dle dat Blomberg společnost zdražuje dodávky zákazníkům v Severní Americe.

Tvrdá racionalita

„Nárůst jsme čekali, ale jeho síla překvapila,“ uvedl ke kroku Saúdů Eugene Lindell z vídeňské analytické firmy JBC Energy. Potvrdil, že na asijské trhy nahlíží jako na silnější proti předchozím měsícům.

Před třemi měsíci zamířila Saúdská Arábie s cenami ropy dolů a otevřeně řekla, že bude bránit svůj tržní podíl vůči rostoucí americké těžbě – tedy zvyšovat svou těžbu – namísto toho, aby pouze reagovala prudkým snižováním vlastních cen. Podle analytiků Bank of America nebo Standard Chartered tato strategie funguje a producenti mimo ropný kartel OPEC na současném trhu odstavují těžební kapacity a snižují investice.

Už 25. února saúdskoarabský ministr pro ropné záležitosti Ali Al-Naimi řekl, že poptávka po ropě stoupá a trh se uklidňuje. Těžba země v únoru stoupla o 130 tisíc barelů na 9,85 milionu barelů ropy denně. Potíže má v regionu nadále Irák, který meziměsíčně těžbu snížil na 2,3 z 2,4 milionů barelů ropy denně. Národní ropná společnost v Abú Dhabí zase meziměsíčně zvedla cenu pro svou základní dodávku Murban na 56,55 dolaru za barel v únoru z 46,40 dolaru za barel v lednu.

Ropa zotavuje

Ropa Brent loni odepsala před polovinu tržní hodnoty, letos oživila zatím o necelých 6 procent. Dubnový kontrakt se nyní pohybuje kolem 60,6 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI obchoduje u 50,50 dolaru za barel.

Perský záliv dodává ropu do Asie s diskontem vůči cenám v teritoriálně bližším Ománu či Dubaji. Soupeří také s dodávkami ropy z Latinské a Severní Ameriky a Ruska. 

Newsletter