Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Obzory českého průmyslu se dál vyjasňují

Podmínky, v nichž operují čeští průmysloví výrobci, se v březnu znovu znatelně zlepšily. Souhrnný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, sestavovaný společností Markit pro HSBC, se v minulém měsíci ještě více vzdálil přelomové 50bodové hranici, když vzrostl na 56,1 bodu z 55,6 bodu v únoru. PMI se tak znovu dostal na úroveň lednového 6měsíčního maxima. Analytici za březen předpovídali mírnější pokles indexu na 55,7 bodu.

„Český zpracovatelský sektor zaznamenal v prvních třech měsících roku silný růst, z pohledu PMI uzavřel jedno z nejlepších čtvrtletí za posledního 4,5 roku. Tento růst, v porovnání se slabším čtvrtým čtvrtletím loňského roku, podporuje výhled ČNB, podle níž by česká ekonomika měla po zpomalení na konci roku 2014 postupně nabírat na rychlosti…,“ uvedl hlavní ekonom Markit Trevor Balchin.

Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů. Hlavní vliv na růst indexu měly v březnu nové zakázky, zaměstnanost a zásoby vstupů na skladě. 

Růst české ekonomiky byl koncem roku slabší

Ke zlepšení PMI indexu došlo i v Maďarsku (z 55,0 na 55,6 bodu), naopak mírné zhoršení nálady jsme zaznamenali v Polsku (z 55,1 bodu na 54,8 bodu). „I pro okolní regionální země však stále platí, že důvěra v průmyslu je dostatečně v pásmu expanze a naznačuje solidní výsledky průmyslového sektoru v nadcházejících měsících,“ uvedl analytik KB Jiří Škop. 

Newsletter