Očekávané zvýšení sazeb ECB kurz koruny neoslabilo

Klíčové body

  • ECB doručila očekávané zvýšení úrokových sazeb o 75 bodů. Lze očekávat navýšení sazeb i na dalších zasedáních.
  • Nová prognóza představila zhoršení výhledu růstu i vývoje inflace. Rizikový scénář počítá s recesí v eurozóně v roce 2023.
  • Ani přes razantní zvýšení sazeb euro výrazně neposílilo a zůstává pod paritou. Proti euru mírně posílila i koruna.
Zdroj: Depositphotos

Rada Evropské centrální banky rozhodla jednomyslně o zvýšení všech tří klíčových úrokových sazeb o 75 bazických bodů. Dle slov prezidentky Lagardeové proběhla na zasedání diskuse, kde bylo možné slyšet řadu různých názorů a argumentů. Došlo také na detailní diskusi ohledně nových dat o inflaci, růstu ekonomiky a materiálů připravených analytickými týmy ECB. I přes rozdílnost názorů došlo k jednomyslnému rozhodnutí o razantním navýšení sazeb, které lze považovat za významný krok směrem k normalizaci měnové politiky v eurozóně. Prezidentka zdůraznila zřejmý fakt a sice, že současná úroveň úrokových sazeb ECB ani po zvýšení není neutrální. K dosažení neutrální úrokové sazby bude rada ECB muset přistoupit k dalšímu navyšování sazeb na několika dalších zasedání.

Prezidentka ECB zdůrazňovala, že se Rada na každém zasedání rozhoduje na základě nejnovějších dat, nelze tedy nyní s jistotou říci, jaká rozhodnutí přijdou v dalších měsících. Lze však předpokládat další navyšování úrokových sazeb. Inflace dosahuje rekordních hodnot, a to především kvůli velmi vysokým cenám energií. Vysoké ceny energií se ale přelévají i do dalších odvětví ekonomiky. V současné době lze tento jev pozorovat v segmentu potravin, které zdražují napříč EU. Patrný je i tlak na růst cen služeb, kde vedle ceny energií působí proinflačně stále silná poptávka, kterou razantní navýšení sazeb mírně utlumí a pomůže tak v boji s inflací.

ECB po čtvrtečním zasedání zveřejnila také svou novou ekonomickou prognózu. Výrazných revizí se dle našich očekávání dočkal jak výhled inflace, tak výhled růstu ekonomiky. Průměrná míra inflace HICP by se měla v rámci eurozóny v roce 2022 pohybovat okolo 8,1 % oproti 6,8 % z letní prognózy. Lze tedy očekávat další růst meziroční inflace v příštích měsících. V roce 2023 by měla průměrná inflace stále dosahovat 5,5 % oproti původně odhadovaným 3,5 %. Revize směrem dolů se dočkal výhled růstu ekonomiky eurozóny pro rok 2023 a 2024. V roce 2023 došlo k významné revizi očekávaného růstu ekonomiky na 0,9 % z původně očekávaných 2,1 %. Pro rok 2024 přišla revize směrem dolu o 0,2 procentního bodu na 1,9 %. Je však nutné zdůraznit, že tyto hodnoty uvádí základní scénář. V rizikovém scénáři, který počítá se zastavením dodávek plynu z Ruska, je počítáno s obdobím recese v roce 2023.

Zvýšení sazeb o 75 bazických bodů bylo na trzích očekáváno, a bylo proto do významné míry již zaceněno v kurzu. Euro se tak pohybuje stále pod paritou s dolar, a to i po zvýšení úrokových sazeb a relativně jestřábích komentářích od prezidentky Lagardové. Pro posun eura nad paritu proti dolaru bude vedle dalšího zvyšování sazeb v Evropě potřeba také zlepšení výhledu ekonomiky či konec války na Ukrajině. Ráno před zasedáním začala proti kurzu eura i mírně posilovat koruna, kde lze spekulovat o vlivu intervencí ČNB, která se mohla připravovat na možné oslabení kurzu koruny po razantním zvýšení sazeb v eurozóně. Koruna se bude do konce roku podle všeho stále pohybovat okolo kurzu 24,50 za euro vlivem intervenčního režimu ČNB. Vývoj situace a vyjádření zástupců ČNB nenasvědčují, že by mělo dojít k ukončení intervencí ve prospěch silnější koruny.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0077 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 108,86 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9948 do 1,0094 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,53 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,34 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,46 až 24,65 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,31 do 24,71 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

 

Newsletter