Očekávání vývoje německé ekonomiky se prudce zhoršila, ukázal ZEW

(Aktualizováno 14:03) Květen přinesl výrazně horší očekávání expertů pro německou ekonomiku. Index ZEW, který je ztělesňuje, propadl o více než 10 bodů až na 33,1 bodu při očekávaném poklesu dle konsensu Bloomberg na 41,0 bodu z 43,1 bodu.

Hodnocení současné kondice ekonomiky se v samotném květnu zlepšilo o 2,6 bodu na 62,1 bodu. Horší výhled expertů samotný prezident ZEW Fuest dává do souvislosti s vývojem německé ekonomiky v prvním kvartále roku. „Německo zřejmě nebude schopno udržet toto tempo růstu, ale trend pro zbytek roku 2014 zůstává pozitivní,“ shrnuje i postoj v průzkumu zúčastněných expertů.

„Domnívám se, že k nervozitě Němců přispívá i konflikt na Ukrajině a zejména jeho možné další vyhrocení, ale třeba i zjevně stále opodstatněnější obavy o zdraví čínské ekonomiky,“ říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Roklen24.cz. „Německé firmy se sice poslední dobou snaží přeorientovat na jiné rozvíjející se trhy, ale objem německo-čínského obchodu stále předčí objem čínského obchodu s Francií, Británií a Itálií dohromady,“ dodává. 

Spolu s indexem pro Německo byl publikován ZEW index pro eurozónu jako celek. U něj pokles dosáhl 6,0 bodu na úroveň 55,2 bodu. Hodnocení současné situace zůstává negativní při zlepšení o 4,9 bodu na -25,6 bodu.

Propadem na výsledky ZEW indexu reagoval měnový pár eurodolar. Z úrovní u 1,3765 USD/EUR se sesunul až k hladině 1,3740, od které se následně zotavuje k úrovni 1,3755 USD/EUR.

Pokles důvěry expertů v německou ekonomiku pokračuje pátým měsícem v řadě od momentu, kdy v prosinci vyšplhala na sedmileté maximum na úrovni 62 bodů.

Prezident ECB Mario Draghi v minulém týdnu dosti jasně signalizoval, že ECB na příštím (tedy červnovém) měnovém jednání přistoupí k dalšímu uvolnění měnových podmínek kvůli vývoji inflace a z části kurzu eura, který se mu už těmito slovy podařilo srazit. Další propad eurodolaru k úrovni 1,3700 USD/EUR dnes přinesla zpráva WSJ, podle které je tradičně konzervativní německá centrální banka Bundesbank otevřena jak záporné úrokové sazbě, tak případně programu odkupu bankovního dluhu,  pokud nový výhled ECB pro inflaci do roku 2016 ukáže zesílení deflačních rizik. „Zdá se, že nyní opravdu situace neskončí jen u Draghiho slovní intervence a nadějeme se další monetární stimulace,“ míní Kovanda. „Pravděpodobně však nepůjde o kvantitativní uvolňování, jaké provádí americká, britská či japonská centrální banka. Proti takovému řešení vystupují němečtí centrální bankéři. Ti preferují jiné nekonvenční kroky, například snížení úrokové sazby z depozit, která komerční banky drží u té centrální, do záporného pásma,“ doplňuje. Provádění kvantitativního uvolňování je podle něj v eurozóně obtížnější i z toho důvodu, že společné eurodluhopisy nejsou emitovány, a Evropská centrální banka by tak musela odkupovat dluhopisy jednotlivých členských zemí.

Německá centrální banka Bundesbank v dubnu vydala výhled, podle kterého německá ekonomika v aktuálním 2Q14 zpomalí. Průmyslová výroba vykázala za březen silné zhoršení, zvolňují i zpracovatelský sektor a služby. Aktuálním konsensem ekonomů dle Bloomberg je růst německé ekonomiky ve 2Q14 o 0,7 procenta. Číslo se dozvíme 15. května. Ve stejný den bude zveřejněn HDP za celou eurozónu. Očekáváním pro něj je +0,4 procenta.

Newsletter