Kryptománie vrcholí. Zkušení i nezkušení investoři skupují virtuální peníze v dosud nevídaném tempu a celému pelotonu vládne nezpochybnitelný král bitcoin. Abyste se v tom davovém šílenství trochu zorientovali, server Monty Rich za vás oslovil přední české odborníky z oblasti investic, financí a kryptoměn. Jejich rady, do čeho investovat a co od kryptotrhu očekávat, najdete v této minisérii.
Do naší ankety jsme oslovily experty napříč finančním a investičním spektrem. Ptali jsme se jak nezávislých expertů, tak ekonomů z velkých bank a korporací nebo poradců z investičních firem. Častá odpověď byla „tomuto tématu se nevěnujeme“ případně „toto téma nechceme komentovat“, i přesto se nám nakonec několik odborníků vyjádřilo.
Anketní otázky byly pro všechny oslovené stejné.
Dominik Stroukal, expert na kryptoměny z Liberálního institutu
Začíná se říkat, že bitcoin je „retro“. Do jakých jiných kryptoměn byste doporučil/a investovat a proč?
Bitcoin skutečně je mezi kryptoměnami konzervativní jistotou, což je v tomto vroucím rybníčku trochu retro. Nic lepšího se totiž zatím neobjevilo. Ano, některé měny jsou více anonymní, jiné rychlejší, ale vždy je to na úkor něčeho jiného, například bezpečnosti.
Vedle bitcoinu si zatím své místo našlo ethereum, litecoin, monero či zcash, možná dash. Nad ničím jiným bych nepřemýšlel.
Stále slýcháme, že kryptoměny jsou bublina. Jak se na to díváte vy? Čeká trh prudký propad?
Pokud se koukáme na cenu, určitě tam bublina být může. Musíme si ale uvědomit, že zatímco letos vyrost bitcoin 10×, v roce 2013 to bylo 100× a o dva roky dříve dokonce 170×. Růst i volatilita se snižují.
To samozřejmě nevylučuje silný propad, řada lidí nevidí bitcoin jako technologickou zajímavost, ale jako výtah k hezkým penězům. Nemám jim to za zlé, i spekulace plní v ekonomice své nezastupitelné místo. Mnohem důležitější než cena je ale vývoj celého ekosystému. Bitcoin je čím dál lepší.
Může nějaká další kryptoměna zopakovat prudký nárůst bitcoinu z tohoto roku?
Desetinásobek za rok může zopakovat řada aktiv, nejen kryptoměny. Na druhou stranu je nutné být připraven, že mohou zopakovat propady na desetinu, které bitcoin několikrát v minulosti také postihly.
Osobně ale nevidím žádnou jinou kryptoměnu, která by byla fundametnálně lepší. Některé projekty vám samozřejmě slibují jistoty desetinásobku, ale většinou už tento slib říká, že jde o podvody. A vyrojila se jich v poslední době celá řada.
Má za současných cen ještě smysl investovat do bitcoinu? Není riziko propadu už příliš vysoké?
Pokud by bylo vysoké riziko pádu, už by se dávno odrazilo v ceně. Dříve nebo později přijde panika, možná po nějaké mediální zprávě, dokonce ani ne nutně pravdivé, a můžeme se podívat zpátky k několika tisícům.
Mnohem důležitější je, co se bude dít v pozadí. Pokud se brzy zavedou opatření ke zlevnění mikrotransakcí, pak budeme na 10 tisíc dolarů vzpomínat jako na dobu, kdy byl bitcoin za hubičku.
Martin Tománek, investiční analytik Partners
Začíná se říkat, že bitcoin je „retro“. Do jakých jiných kryptoměn byste doporučil/a investovat a proč?
Nemohu doporučit žádnou. Kryptoměn existuje několik set, přičemž hned patnáct z nich už má tržní hodnotu vyšší než jedna miliarda dolarů. Nemám nejmenší tušení, která kryptoměna bude vítězem, či jestli jich zvítězí více. Pro poučení se podívejme do historie.
Vzpomeňme třeba na devadesátá léta, kdy se tvrdilo, že Internet změní svět. Vzniklo mnoho firem, které se chtěly na internetovém boomu podílet. Koncem devadesátých let stačilo, aby si firma dala do názvu „e“, a investoři ji doslova zasypali penězi. Internet sice svět změnil, ale většina těchto firem nové éry zbankrotovala.
Dnes známe jen vítěze typu Amazon. Stejný proces se už dříve odehrál v automobilovém průmyslu. Stačí do anglické wikipedie zadat „List of defunct automobile manufacturers of the United States“. Najdete opravdu dlouhý seznam zaniklých automobilek.
Dnes známe jen hrstku vítězů, přičemž celá řada poražených upadla do zapomnění. Vraťme se k bitcoinu a spol. Všichni nadšenci by si měli položit důležité otázky: Jaká je pravděpodobnost toho, že kryptoměny jsou jen módní výstřelek, který časem prostě zmizí? V případě, že kryptoměny tu s námi budou a opravdu změní svět, jaká je pravděpodobnost, že trefím vítěze? To znamená, že koupím Ford a nikoli zkrachovalý Studebaker?
Mimochodem slova bitcoin a investice jsou podle mého názoru neslučitelná. Ben Graham, někdejší učitel Warrena Buffetta, kdysi definoval investici jako „operaci, která po důkladné analýze slibuje bezpečné zachování jistiny a odpovídající výnos.“ Kryptoměny této definici nevyhovují, jsou tedy spekulativní záležitostí.
Stále slýcháme, že kryptoměny jsou bublina. Jak se na to díváte vy? Čeká trh prudký propad?
Je mi líto, že vás zklamu, ale uslyšíte to ještě jednou. Podle mého názoru se kolem kryptoměn vytvořilo šílenství, jakási zvláštní euforie. Média jsou toho plná. Podíváte se na web jednoho ekonomického deníku a hned tam najdete oslavný článek, jehož autorem je „Evangelista kryptoměn“. Sednete do auta a v rádiu si vyslechnete rozhovor o bitcoinu. Mluví o tom čím dál více lidí.
Když se podíváme na slavné bubliny minulosti, najdeme typické znaky, které jsou dnes přítomné u virtuálních měn. Skvěle to popsal Charles Mackay v roce 1841: „Každá generace si projde vlastní šílenou spekulativní horečkou. Pokaždé vznikne nějaký nový systém, projekt nebo myšlenka, které vedou lidi k tomu, že se zas a znovu nechávají unést vidinou snadného zisku, potřebou vzrušení nebo touhou o napodobení něčeho, co je právě moderní.“
Jak je vidět, charakter lidí se nemění. Mění se jen předmět mánie. Vize rychlého zbohatnutí je natolik přitažlivá, že se v lidském mozku kvůli ní často vypínají obranné mechanismy.
Může nějaká další kryptoměna zopakovat prudký nárůst bitcoinu z tohoto roku?
Může. Ostatně cenový vývoj typu „boom a krach“ je typický pro každou spekulativní mánii. V období boomu spekulanti vyženou cenu oblíbeného aktiva do stratosféry. Cenový nárůst může být impozantní.
Zřejmě nikdy nepochopím, jak mohla mít jedna cibule tulipánu Semper Augustus v Holandsku jednu dobu stejnou cenu jako hezký dům v Amsterdamu. Každopádně po boomu přichází druhá, neradostná fáze. Lidé začnou z nějakého důvodu pochybovat o skutečné hodnotě předmětu spekulace.
Když si dostatečné množství lidí uvědomí, že daná věc má mnohem nižší hodnotu než jaká je tržní cena, přichází krach. Zpravidla jen hrstka lidí prodá včas.
Má za současných cen ještě smysl investovat do bitcoinu? Není riziko propadu už příliš vysoké?
Neznám budoucnost, ale jedna věc na trhu platí už celá staletí. Čím vyšší je cena aktiva, tím vyšší je riziko. Mnoho lidí ale uvažuje obráceně. Když něco rychle roste, považují to za málo rizikové a naopak.
Když došlo během poslední finanční krize v roce 2008 k burzovnímu krachu, mnoho lidí věřilo, že akciový trh se stal vysoce rizikovým. Skutečnost byla taková, že po tak velkém tržním poklesu se riziko naprosto zásadním způsobem snížilo.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.