Od bot až k písni na iTunes aneb jak inflace znehodnotila dolar

Hodnota peněz není zdaleka stabilní. V krátkodobém horizontu může drobně ztrácet oproti ostatním měnám, ale v dlouhém období ztrácí svoji kupní sílu oproti zboží. Server Visual Capitalist v infografice ukázal, co si Američané mohli za posledních sto let koupit za jeden dolar a jak se zvyšovala měnová zásoba.

Přestože dnes je naše kupní síla a blahobyt na mnohem vyšší úrovni než kdy dřív, je stále fascinující vidět, jak se hodnota peněžní jednotky měnila. Na počátku minulého století si Američané mohli za jeden jediný dolar koupit pár kožených bot nebo dámské šaty. V současnosti si za stejné peníze koupí jednu skladbu na iTunes, a někdy ani tu ne.

Největším skokem pro obyvatele Spojených států byla v tomto ohledu poslední čtvrtina 20. století. Ještě před ukončením zlatého standardu v roce 1971 si za jednu bankovku s Georgem Washingtonem na čelní straně mohli koupit dva lístky do kina. O necelých dvacet let později už jen sklenici kečupu.

Fed Minutes: Sazby porostu rychleji, bilanci 4,5 bilionu dolarů snížíme

Razantní změnou prošla také měnová zásoba. K letošnímu roku je ve Spojených státech v oběhu 1900krát více peněz, než bylo na počátku minulého století. Měnová zásoba tehdy činila pouhých sedm miliard dolarů, kdežto teď už se vyšplhala zhruba na 13,29 bilionu dolarů.

 

Courtesy of: Visual Capitalist

Newsletter