Od ČNB tento týden moc akce nečekejte

Minulý týden se nesl ve znamení hořkého konce, kde prim hrála obava před vypuknutím obchodní války vyvolaná oznámení cel na dovoz čínského zboží do Spojených států.  Reakce trhů hovoří za vše. Americké akcie padaly, přičemž index Dow Jones zažil ten vůbec nejhorší týden od ledna 2016. Dolaru se rovněž nedařilo, vůči jenu dokonce pokořil více než roční minima.

Oznámení o clech však nebylo jedinou hlavní událostí minulého týdne – ve středu proběhlo zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému. Vzhledem k tomu, že trh všeobecně čekal upravení prognózy trajektorie sazeb, která sice přišla, avšak nikoliv pro rok 2018, jak velká většina doufala, hedgeové fondy se rozhodly upravit své čisté sázky, a to konkrétně na euru jejich snížením o téměř 10 % na 132 739.

V tuto chvíli bude zajímavé, zda se na výhledu fondů podepíše i dění kolem amerického protekcionismu. Pravdou je, že americká měna na začátku nového týdne ztrácela jak vůči euru, tak i japonskému jenu, přičemž ve druhém případě se krátce dotkla 16měsíčního minima kolem 104,56 USDJPY.

Z hlediska dnešního dne bude eurodolar hledat jen malou podporu v datech. Z Evropy nepřijdou žádná silná kurzotvorná data, z USA se dočkám pouze ukazatele ekonomické aktivity, za kterým stojí chicagská pobočka Fedu, a ukazatele aktivity průmyslu v oblasti Dallasu. Jedinou možnou vzpruhou pro dolar by mola být vystoupení představitelů Fedu, a to Williama Dudley a Loretty Mesterové.

Aktuálně se americká měna obchoduje na 1,236 EURUSD. Během dnešního dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí 1,232-1,238 EURUSD.*

Na koruně se v závěru týdne rovněž projevila rostoucí nervozita kolem možného vypuknutí obchodní války. Na začátku týdne se však domácí měna z části těchto ztrát oklepala. Aktuálně se obchoduje na hranici 25,40 za euro.

Co se týče dat, dnes se dočkáme ukazatelů podnikové a spotřebitelské důvěry. Klíčovým dnem týdne ale bude čtvrtek, kdy proběhne měnověpoltické zasedání České národní banky. Odhad trhu počítá s tím, že ČNB ponechá své sazby beze změny, celkově se pak očekává spíše holubičí výstup, což bude pro korunu otvírat velmi omezený prostor pro další posílení.

Dle agentury Bloomberg se všech 21 dotazovaných ekonomů a analytiků shoduje na ponechání 2T REPO sazby na aktuální úrovni 0,75 %.

 Aktuálně se koruna obchoduje na 25,40 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,38 až 25,41 EURCZK, ve dvojici s dolarem pak od 20,45 až 20,66 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter