Od evropských firem i akcií se čeká víc. Euro měkne

Názorový střet mezi optimismem investorů a pesimismem analytiků na evropských akciích se naklání na stranu býků a to poprvé od dubna roku 2012. Poté, co zisky evropských firem klesly ve dvou ze tří posledních let, je převaha těch analytiků, kteří ziskové odhady zvyšují nad těmi, kteří s nimi míří níž, pro evropské akcie nadějnou zprávou.

Index sledující změny odhadů analytiků, sestavovaný na týdenní bázi bankou Citigroup Inc. se během tohoto týdne dostal do kladného teritoria, v reakci na kroky ECB, která nečekaně snížila centrální sazbu a ohlásila spuštění programu odkupu aktiv.

„Je dobré vidět, že se revize zlepšují s tím, jak analytici začleňují slabší euro do svých analýz,“ upozornil ale Lars Kreckel, investiční stratég ze společnosti Legal & General Investment Management. „S ECB v zádech, která se stává stále více proaktivní, se může zdát, že nás čeká růžová budoucnost,“ dodal Kreckel s tónem varování.

ECB překvapivě sráží sazby, v říjnu spustí nákupy aktiv

Index EuroStoxx50 za poslední dva roky vzrostl o 60 procent a jeho valuace se dostaly k rekordním hodnotám již během července. Růst indexů předběhl výkonnost společností. Výsledky firem loni propadly o 9 procent, rok předtím o procento posílily, v roce 2011 dokonce o 11 % poklesly.

ECB v minulém týdnu překvapila investory snížením svých tří hlavních sazeb a ohlášením programu krytých nákupů aktiv s cílem podpořit likviditu a úvěrování. Mario Draghi již v listopadu 2011 přislíbil držet úrokové sazby nízko s cílem podpořit ekonomické oživení. Evropská ekonomika se následně opravdu začala dostávat z recese, přesto si reálný dopad na společnosti vybral svůj čas, kdy po většinu času negativně působilo silné euro na evropský vývoz. To se ale během posledních týdnu začalo měnit k lepšímu. Od května v návaznosti na kroky ze strany ECB euro odepsalo více jak 8 procent.

Eurogroup slíbila ECB fiskální reformy. Potížistu Francii neřešila

„Jsou zde jasné náznaky, že tlak na evropské společnosti z hlediska silného měnového kurzu postupně opadá,“ uvedl Andrew Parry CEO ze společnosti Hermes Sourcecap Ltd. „Po letech vidíme první zvýšené odhady hospodářských výsledků,“ dodal.

Evropské akcie se aktuálně obchodují na 14,7 násobku svých projektovaných zisků, dle dat agentury Bloomberg. Tato hodnota je jen těsně pod červencovou hranicí 14,99, jež představovala vůbec nejvyšší hodnotu za posledních 9 let. Ještě v roce 2011 se evropské akcie obchodovaly na 7,4 násobku svých odhadovaných zisků.

Analytici nyní odhadují, že by zisky společností pro letošní rok měly růst o 6,3 procenta. „V průběhu roku jsme zde měli vlnu snížených výhledů, jež lze připsat především sílnému euru. To se ale během posledních týdnu zcela změnilo a lze tak čekat obrat v odhadech analytiků. Výhled se nám zlepšuje, jen to trvalo trochu déle, než se původně očekávalo,“ uvedl David Hussey ze společnosti Manulife Asset Management.

Newsletter