Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Od voleb k zasedání centrálních bank. Nejprve ČNB, poté Fed

Klíčové body

  • Převaha demokratického kandidáta Bidena tlačí na slabší dolar.
  • Slabší americká měna nahrává cíli Fedu. Ten dnes nastavení měnové politiky nezmění.
  • ČNB rovněž ponechá měnovou politiku beze změny. U koruny sázíme na převahu tlaků na posílení.
Trump-Biden fight, final match, in the context of the global covid 19 coronavirus epidemic. Masked Trump, Masked Biden. U.S. Election 2020, second round candidates, proposals on the health crisis.

Tématem číslo jedna aktuálního vývoje finančních trhů je počítání hlasů v rámci volby amerického prezidenta. Od včerejšího rána jsme byli svědky zvratu, kdy jsme se od pro mnohé překvapivého nad očekávání lepšího výsledku Donalda Trumpa přesunuli zpět k tomu, co bylo původně predikováno. Převaha demokratického kandidáta Bidena zřejmě nepoleví, otázkou bude její síla. Ve výsledku se totiž můžeme dočkat scénáře, kdy trhům bude v podstatě jedno, kdo vyhrál. Hlavní bude to, že výsledek bude napadnutelný, což do tržního prostředí vnese další nejistotu.

Akcie ohodnotily scénář Trump i Biden růstem. Zato americké dluhopisy v reakci na Trumpa odepsaly část předchozích reflačních posunů výnosů, které v případě desetiletého instrumentu dosáhly během včerejšího rána poklesu o více než 17 bodů. Byť jsme se poté dočkali mírné korekce, aktuálně padající výnosy odpovídají nervozitě ze scénáře těsného výsledku, proti kterému se trh chce zajistit odklonem k bezpečným aktivům.

Posun delšího konce americké výnosové křivky by měl vyhovovat Fedu. Ten i přesto, že tržní sazby necíluje, pracuje na udržení co nejuvolněnějších měnových podmínek, což jde ruku v ruce zejména s dlouhými sazbami. Na dnešní tiskové konferenci po dvoudenním zasedání měnového výboru se patrně nedozvíme nic zcela zásadního. Aktuálně aplikované nástroje americké měnové politiky by měly zůstat beze změny, přičemž zaznít by měl závazek k tomu, že Fed je připraven upravit měnovou politiku podle potřeby. To je konzistentní s revizí americké měnové politiky, kterou charakterizuje jistota dlouhého období velni nízkých sazeb.

Dá se očekávat, že během tiskové konference zazní otázky směrem k možnosti navýšení objemu skupovaných dluhopisů v rámci programu kvantitativního uvolňování. Podle nás však Powell odpoví neutrálně, jelikož stávající situace a výhled tuto změnu nutně nevyžaduje. Spíše se proto přikláníme ke scénáři tlaku na slabší dolar.

A právě slabší americká měna by měla dál pozitivně působit na měny rizikové, včetně koruny. V jejím případě je vidět, že převažují faktory podpory, které dokonce přebily včerejší ranní „faktor Trump“. Jedním z důvodů, proč by měla česká měna získat základ pro setrvání pod hranicí 27,00 za euro, je výhled stability sazeb ČNB. Ten by měl podle nás být potvrzen na dnešním zasedání centrální banky. Aktualizovaná prognóza by sice mohla ukázat revizi odhadovaného růstu směrem dolů, nemělo by se však jednat o důvod ke změně měnových nástrojů, zejména tedy sazeb. Ty by tak měly nadále zůstat na úrovni 0,25 %.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1765 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,20 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1688 do 1,1763 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,79 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,65 až 26,89 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,74 až 22,95 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter