Americké výnosy po včerejším poklesu rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0500 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,20 za euro a pod 23,95 za dolar.

Odborníci: Porazit ISIS nebude nic jednoduchého

Odborníci varují, že porazit Islámský stát (ISIS) nebude vůbec jednoduché a to i navzdory novém impulsu mezinárodních koaličních sil v podobě útoku na jeho území v Sýrii. Velká Británie se k leteckým úderům na území neklidného Středního východu přidala ihned poté, co tento krok schválil britský parlament. Vyhrát a získat mír však může být, i v kontextu rozporů mezi „spojenci“ v boji proti Islámskému státu, zejména mezi Ruskem a Tureckem, obtížné.

Evropa na rozcestí: O imigraci Janeček, Fiala, Houdek…

„Jsou zde nedostatky jak na straně možné koalice, tak straně strategie v boji proti Islámskému státu,“ řekl CNBC Torbjörn Soltvedt, vedoucí Verisk Maplecroft pro oblast Blízkého východu a severní Afriky. „V tuto chvíli je například pro Islámský stát velmi jednoduché prohlásit, že kdokoli v regionu je, je proti Sunitům. I to je problém, který může být využit zejména v propagandě a je potřeba jej řešit.“

Koalice zemí v čele s USA, do které dále patří Francie, Německo a země Středního východu jako Saúdská Arábie, provedla v regionu sérii leteckých úderů, zejména v týdnech následujících po teroristických útocích v Paříži. Existují obavy, že tyto kroky mohou vést k závazku širšího a delšího zapojení, také s ohledem na to, že se konflikt v Sýrii vleče již déle než čtyři roky a zatím je jen málo náznaků, že bude vyřešen.

Střelba v San Bernardinu, v Kalifornii, která zanechala 14 mrtvých a dalších 17 zraněných, celé situaci vůbec nepřidala. Policie nevylučuje terorismus jako motiv. „Máme zde dvoustupňovou hrozbu – útoky osamocených vlků a v poslední době na příkladu Paříže, Bejrútu a Egypta také lepší koordinované útoky,“ dodal Soltvedt. „Tak jak dlouho bude Islámský stát houževnatý, tak dlouho bude představovat hrozbu,“ uzavřel.

Newsletter