Odešla rocková legenda i finanční inovátor. Co je Bowie Bond?

Ve věku 69 let dnes zemřel britský zpěvák, herec, hudební skladatel a producent David Bowie, bojoval rok a půl s rakovinou. Byl považován za průkopníka nových hudebních trendů, ale do inovací se pustil i ve finančním světě. Vydal celkem 25 studiových alb a prodal na 140 milionů desek.

Novátorský zpěvák (vlastním jménem David Robert Jones), skladatel a herec s majetkem několika set milionů liber byl jednou z nejbohatších hvězd současnosti. V roce 1997 prodal 55 milionů takzvaných „Bowie bonds“, které byly vázány na jeho autorská práva.

Co byly Bowie Bonds? Finanční inovace, v rámci které se David Bowie spojil s bankéřem Davidem Pullmanem a prodal 10leté dluhopisy, které nesly výnos 7,9 procenta a byly kryty současnými a budoucími příjmy z alb, které Bowie nahrál, jako kolaterálem. Celkem 25 alb, které dluhopisy jistily, Bowie nahrál před rokem 1990. Dluhopisy v objemu 55 milionů dolarů nakoupila pojišťovna Prudential Insurance.

Bowie a Pullman se ve své době tímto počinem stali finančními inovátory. Šlo o první dluhopisy vůbec, které někdo podložil právy k duševnímu vlastnictví. Později, s rozvojem online prodeje hudby a sdílení na internetu, ale tuto inovaci nahradila nová revoluce a emisi bondů zasáhlo i zhoršení ratingu. Později v dekádě ale sami online prodejci hudby tento nástroj financování budoucích příjmů znovu objevili.

Le Monde: Jak hudba ovlivňuje naše nakupování

V Británii Bowie dostal devět platinových, 11 zlatých a osm stříbrných desek. Ve Spojených státech získal pět platinových a sedm zlatých desek. BBC ho v roce 2002 v řebříčku největších Britů zařadila na 29. místo. Časopis Rolling Stone ho v roce 2004 zařadil na 39. místo největších rockových umělců všech dob a označil ho za 23. nejlepšího zpěváka.

Bowie byl nositelem mnoha cen, dvakrát obdržel třeba hudební cenu Grammy, třikrát BRIT Awards. V roce 1999 byl jmenován rytířem Řádu umění a literatury, což je jedno z nejvyšších francouzských ocenění za celoživotní hudební dílo. V roce 2013 se stal nejlépe oblečeným člověkem britské historie a nechal za sebou i královnu Alžbetu II. či slavného dandy George „Beau“ Brummella. Rozhodli o tom v hlasování čtenáři časopisu BBC History.

Bowie nedávno vydal ke svým narozeninám 8. ledna nové album. „Vyrůstal jsem při poslechu a sledování popového génia Davida Bowieho. Byl mistrem objevování. Je to ohromná ztráta,“ napsal na twitteru britský premiér David Cameron.

 

Bowie se prosadil v roce 1969 albem Space Oddity. Skutečnou slávu mu přineslo v roce 1972 album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars. Zaujal nejen originálními rytmy, melodiemi a experimentováním s hudebními styly, ale také na svou dobu extravagantními kostýmy a maskami, stejně jako scénickým pojetím koncertů. Postupně vystupoval v různých scénických proměnách jako Ziggy Stardust, Aladdin Sane nebo Thin White Duke.

Jevištní herecké schopnosti využil i před kamerou. Uznání si vydobyl hned svou hlavní rolí ve filmu Muž, který spadl na Zemi. V broadwayské inscenaci se jako Sloní muž objevil po boku Elizabeth Taylorové, dále hrál například ve snímku Basquiat nebo Zoolander. V roce 2006 hrál ve filmu Christophera Nolana The Prestige fyzika Nikolu Teslu.

Newsletter