Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

Odhodlání Řeků hlasovat proti věřitelům kleslo s uzavřením bank

Většina Řeků by v plánovaném nedělním referendu o přijetí návrhu věřitelů, který nabízel Řecku finanční podporu výměnou za reformy, hlasovala záporně. Po uzavření řeckých bank na počátku týdne se ale podíl stoupenců konfrontačního postoje výrazně snížil. Plyne to z průzkumu veřejného mínění, který v minulých dnech uskutečnil řecký institut ProRata.

Výsledky průzkumu, které zveřejnil list Efimerida ton Syntakton, ukázaly, že proti navrhovaným podmínkám finanční pomoci by hlasovalo 54 procent těch, kdo se referenda hodlají zúčastnit. Pro návrhy věřitelů by hlasovalo 33 procent.

Když se ale průzkum rozdělí na dobu před nedělním rozhodnutím vlády o dočasném uzavření bank s omezením výběru vkladů a dobu po něm, jsou výsledky zřetelně odlišné. Před uzavřením bank by proti návrhu věřitelů hlasovalo 57 procent účastníků průzkumu, poté už by to ale bylo jen 46 procent, zatímco 37 procent respondentů by hlasovalo pro návrh.

Před řeckými bankami se dnes ráno tvořily dlouhé fronty poté, co vláda oznámila, že dnes otevře 1000 bankovních odboček, aby si důchodci, kteří nemají platební karty mohly vybrat aspoň 120 eur, napsala agentura AP. Senioři byli podle ní nynější krizí mimořádně postiženi, protože do úterního večera nebyly vyplaceny desetitisíce penzí.

Jak připomíná francouzský rozhlas RFI, na starobních důchodech jsou v řadě domácností závislí nejen senioři, ale i členové dalších generací, kteří nemají žádný příjem. V Řecku je bez práce již léta asi čtvrtina obyvatel a zhruba polovina mladých do 24 let.

Dlouhý text referenda v první části zní „Měl by být přijat návrh dohody předložený 25. června euroskupině Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem, sestávající ze dvou částí tvořících celý návrh?“ a druhá část přesně jmenuje oba dokumenty. Nezvyklé také podle expertů oslovených britskou BBC je, že lístek nejprve nabízí možnost „Neschvaluji“, což prosazuje krajně levicová vláda premiéra Alexise Tsiprase, a až na druhém místě variantu „Schvaluji“.

Rozkol v názoru Německa a Francie?

Dnes dopoledne budou o Řecku jednat ministři financí eurozóny. Německá kancléřka Angela Merkelová vyloučila jakoukoli dohodu před referendem. Poslanec německé politické strany CDU ale pro llist Süddeutsche Zeitung řekl, že Merkelová v parlamentu o možnosti dohody o řeckém dluhu hovořila.

Francie je pro dosažení dohody s Řeckem ještě před nedělním referendem o návrzích mezinárodních věřitelů. Rozhlasu RTL to dnes řekl francouzský ministr financí Michel Sapin. „Naším cílem je najít dohodu pokud možno před referendem,“ uvedl. „Naším cílem je snažit se do poslední chvíle hledat, zda je množná dohoda, která by vedla k návratu stability v Řecku a ujistila Evropu a svět,“ dodal.

Podle něj je hledání dohody mimořádně složité. Nejtvrdší postoj k Řecku prý zaujímají malé země eurozóny, které samy prošly bolestivými reformami.

„NE“ v nedělním referendu by vedlo k riziku řeckého odchodu z eurozóny. Ale i za těchto okolností bude dělat Francie vše pro to, aby Řecko v eurozóně zůstalo, zdůraznil Sapin.

Newsletter