Odmítnutí úrokové pauzy je logické. Euru může pomoci dolarová strana

Klíčové body

  • ECB nemá jinou možnost. Sazby dále porostou, minimálně na 3,5 %.
  • Kurzu eura by mohla pomoci dolarová strana, trh sází na nižší sazby Fedu.
  • Koruna zpevnila pod 23,45 za euro, ČNB sází na vyšší sazby po delší dobu.
Zdroj: Depositphotos

Včerejší odmítnutí úrokové pauzy ze strany Evropské centrální banky je naprosto logickým krokem s ohledem na současné inflační prostředí. Nabídkové inflační tlaky polevují, na straně poptávky je naopak vidět jejich perzistence související s doposud nad očekávání silnější ekonomikou starého kontinentu. Vyšší evropské sazby jsou podle nás jistota. Euru by mohla pomoci zejména dolarová strana.

Jak jsme očekávali, po včerejším rozhodnutí ECB zvýšit sazby o 25 bodů (psali jsem zde) přišla řada na neoficiální komentáře zdrojů blízkých ECB. Anonymové agentuře Reuters uvedli, že hlasů pro zvýšení sazeb o půl procentního bodu bylo na začátku zasedání víc. Nakonec se všichni až na guvernéra rakouské centrální banky Holzmanna přidali k úpravě o čtvrt procentního bodu.

Lagardeová na dotaz, zda bylo květnové rozhodnutí kompromisem, mlžila. Realita však byla jiná. Přesun většiny jestřábí skupiny z hiku o 50 bodů na 25 byl dle neoficiálních zdrojů podpořen nejen ukončením reinvestic z programu nákupů aktiv (APP) k červenci, ale rovněž zmínkou o dalších dvou až třech kolech dodatečného navyšování sazeb.

Právě tato „anonymní forward guidance“ je podle nás důležitá, a v podstatě potvrzuje i dosavadní výhled trhu pracující s vrcholem sazeb nad 3,5 %. Zde je však potřeba připomenout, že i v Evropě mohou centrální bance uvolnit ruce nad očekávání přísnější podmínky úvěrování potvrzené v průzkumu mezi bankami za první čtvrtletí.

Pokud by tento nastavený trend pokračoval, znamenalo by to slabší potřebu posunu úroků do ještě více restriktivních úrovní. Podmínky úvěrování jsou totiž klíčovým prvkem reakční funkce ECB. Ta je postavena na třech pilířích, a to na inflačním výhledu dle ekonomických a finančních dat, na jádrové inflaci a její dynamice a na transmisi měnové politiky.

Všechny tyto oblasti jsou vždy konfrontovány s nejnovějšími daty. Jakmile ECB vidí opatrnější a přísnější banky, jde o potvrzení transmise měnové politiky, které se musí postupně přenést dál do celkové ekonomické aktivity. V této oblasti však Rada guvernérů zatím nemá, jak včera Lagardeová uvedla, ještě dostatek důkazů o rychlosti propisu, resp. zpoždění. Tzv. „financial leg“ transmise tedy funguje a dále je potřeba sledovat druhou „nohu“ u chování firem a domácností.

Euro po včerejším zasedání ECB krátce oslabilo pod hranici 1,1000 EURUSD. Dnes ráno se obchoduje nad ní, avšak náladě ubrala nad očekávání horší čísla německých továrních objednávek za duben. Z delší perspektivy bude záležet na tom, zda si evropská ekonomika udrží relativně robustnější kondici oproti americké.

Ve Spojených státech je aktuálně největším strašákem výrazné zpřísnění poskytování úvěrů ze strany amerických bank a na to navazující ekonomické zpomalení. Trh sází nad to, že Fed bude s ohledem na náladu v bankovním sektoru nucen velmi brzy (sázky jsou již na červenec) snižovat sazby. Ve druhé polovině je zaceněno snížení o zhruba 75 bodů, v roce 2024 pak více než sto bodů. Případný posun výhledu k ještě nižším sazbám je rizikem slabšího dolaru obchodujícího se výrazněji nad 1,1000 za euro. V tomto ohledu budeme dnes sledovat především data z trhu práce za duben.

Nervozitu na americkém trhu vidíme i u pokladničních poukázek. Včerejší aukce měsíčního instrumentu ukázala posun požadovaného výnosu z 3,83 % na 5,84 %. Trh tak reaguje na množící se spekulace o dosažení dluhového stropu USA na začátku července. Zmínila to nejen americká ministryně financí Yellenová, ale i ratingová agentura Moody’s.

Měnám regionu včerejší nálada vyhovovala, koruna se tak posunula zpět pod 23,45 za euro. Na zasedání analytiků z ČNB kurz nereagoval. Centrální banka evidentně nadále pracuje ve většině případů se scénářem vyšších sazeb po delší dobu. Trh přitom potenciální zvýšení úroků nezaceňuje, nehledě na změnu poměru hlasů pro zvýšení v rámci bankovní rady.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,1045 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,13 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0989 do 1,1133 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,43 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,21 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,33 ž 23,54 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,04 do 21,31 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter