Odpočívej v pokoji. Klidně i na Měsíci

„Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo,“ zaznělo z úst Neila Armstronga, když v roce 1969 přistál na Měsíci. Podobný „výlet“ je asi snem mnohých, s velkou pravděpodobností se však, zatím, nesplní. Ale není potřeba věšet hlavu, pokud cesta na Měsíc nevyjde zaživa, můžete se tam alespoň nechat pohřbít.

„Nebeská“ pohřební společnost Elysium Space začala nabízet službu „Lunar Memorial“, v jejímž rámci budou ostatky z kremace klientů uloženy právě na Měsíci. Cena nevšedního uložení začíná na 9950 dolarech pro prvních 50 zájemců, zbytek si bude muset připlatit, a to 11950 dolarů.

Sanfranciská společnost byla založena v roce 2013, svou službu pak rozjela letos v srpnu poté, co uzavřela spolupráci s firmou Astrobotic Technology, která se zabývá vesmírnou logistikou. První ostatky by na Měsíc měly být dopraveny během první mise této společnosti, jež by dle zveřejněných informací měla proběhnout ve druhé polovině roku 2017.

„Rodiny, které se rozhodnou pro naši službu, mají speciální vztah k vesmíru a noční obloze. Ať už čistě poetický nebo se jim prostě líbí nápad vesmírného pohřebního letu,“ řekl pro server CNBC Thomas Civiet, zakladatel společnosti Elysium a inženýr NASA. Každému klientovi bude zaslána malá kovová urna, do které bude umístěno malé množství ostatků, zhruba jeden gram. Nádoba se poté odešle zpět do Elysia, tam bude umístěna mezi dalších sto uren, které budou posléze vyslány na Měsíc.

Ještě před pohřbem na Měsíci rozjela firma službu „Shooting Star“. V jejím rámci bude do vesmíru vystřeleno sto kapslí s ostatky, které pak budou několik měsíců obíhat kolem Země. Poté, co uplyne tato doba, zřítí se zpět, přičemž během pádu kompletně shoří v atmosféře. To ve výsledku vytvoří efekt padající hvězdy. Cena se pohybuje na 1990 dolarech a první „start“ by měl proběhnout již letos na podzim, druhý pak na konci roku.

Ambice společnosti se však neomezují pouze na jedinou přirozenou družici planety Země. V plánu je expanze mnohem dále než jen do solárního systému. Společnost plánuje rozšířit svou nabídku o službu „Milky Way Memorial“, která ostatky dopraví až do hlubokého vesmíru. Cena ani datum spuštění této služby zatím nejsou známy.

I přesto, že vesmírné hroby nejsou na trhu běžnou záležitostí, i Elysium má svého konkurenta. Je jím společnost Celestis, která nabízí obdobu „Shooting Star“, a to pod názvem „Earth Orbit“. Cena této služby se pohybuje na 4995 dolarech. Vystřelení do hlubokého vesmíru, tzv. „Voyager Service“, pak stojí 12500 dolarů a mělo by být rozjeto během roku 2017.

Newsletter