Odpor vůči Trumpovi si přeci jen vybírá daň

Zkřížit cestu budoucímu prezidentu Spojených států Donaldu Trumpovi se nevyplácí a ukazuje se to jako zrádné již v době, kdy miliardář a realitní magnát ještě neúřaduje z Bílého domu, uvedla CNBC na svých webových stránkách.

Oblasti trhu, s nimiž vedl Trump slovní válku, jsou již zasaženy na akciovém trhu. Jsou to zejména technologické firmy, rozvíjející se trhy jako je například Čína, Brazílie či Mexiko, nebo příjemci zákona o dostupné zdravotní péči (Affordable Care Act), jinými slovy Obamacare. Tyto ztráty vyčíslují, jak odlišná bude Trumpova očekávaná administrativa a jak to bude drahé, stát na nesprávné straně.

„Investoři již upravují svá portfolia v reakci na to, jak vnímají Trumpovu politiku. Zdánlivě klidné obchodování na burze skrývá to, co bouří pod povrchem,“ uvedl Jack Ablin z BMO Private Bank.

 

Investoři již berou budoucího prezidenta za slovo, když říká, že omezí dlouholetou politiku směřující k volnému obchodu, reformu zdravotnictví a že prosadí změny v technologickém průmyslu. Některé z těchto oblastí již jeho slova zasáhla.

Například index Nasdaq 100 odepsal od Trumpova zvolení 1,2 procenta a na širší index S&P 500 ztrácí 1,3 procenta a na index DJIA pak 2,6 procenta. Trump běžně ukazoval na technologické firmy jako na zdroj ztrát pracovních míst a nižších daňových sazeb. Zmiňoval zejména firmu Amazon. Akcie Amazonu klesly od zvolení Trumpa o 5,8 procenta. Šéf Jeff Bezos je vlastníkem listu Washington Post, který Trumpa dlouhodobě kritizoval. Kvůli silné závislosti na zámořské výrobě Trump kritizoval také firmu Apple, jejíž akcie od jeho zvolení klesly o tři procenta.

Trumpův vliv na sektor zdravotní péče se zatím nedá přesně stanovit. Investoři již ale vědí, že nejvíc postihne nemocnice. Zrušení Obamacare pravděpodobně zvýší počet nepojištěných pacientů, což povede k vyšším nákladům pro nemocnice.

(údaje Nasdaq 100, S&P 500 a DJIA jsou ze čtvrtečního závěru obchodování)

Newsletter