Výnos desetiletého amerického dluhopisu ochráněného o inflaci, tzv. TIPS, klesl pod -1,13 %. Dolar nehledě na to posiluje proti euru pod 1,1800 EURUSD. Procyklické měny oslabují, výprodejní tlak pozorujeme i u měn regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Odraz ode dna? Wall Street prvně od „brexit“ referenda v plusu

Úterý je prvním dnem plusových čísel od konce minulého týdne, kdy byl zveřejněn výsledek britského referenda o odchodu z Evropské unie. Americké akcie si tak, i s přispěním růstu na ropě, hromadně připsaly více jak procento.

Index S&P 500 je výše o +1,78 %, což odpovídá 2036,1 bodům. Dow Jones se posunul +1,57 % a skončil tak na 17 409,7 bodech. Technologický Nasdaq vzrostl nejvíce, a to o +2,12 %. Jeho závěrečná cena se zastavila na 4691,9 bodech.

I přes dnešní růst je další vývoj doslova ve hvězdách. Negativně se na budoucnost dívá například bývalý americký ministr financí Larry Summers. Ten výsledek čtvrtečního referenda nazval v rozhovoru pro CNBC „nejhorším politickým krokem od druhé světové války.“ Dle jeho názoru existuje šance 50:50, že odchod z EU nakonec vyústí v recesi britské ekonomiky. Celou situaci pak nezachrání ani centrální banky, kterým už v podstatě došla munice.

Co se týče dalších trhů, během dne rostla rovněž i ropa. Brent je výše o +3,03 % až na 48,59 USD/barel,  WTI si připsala +3,41 %, což odpovídá 47,91 dolarům za barel. Za plusovými čísly stojí především hrozící stávky na norských nalezištích. Růst cen černé komodity tak podpořil hlavně akcie energetických společností.

Z amerických dat byla dnes nejdůležitější konečná revize ekonomického růstu za první kvartál 2016. Původní predikce zlepšení na +1 % se ukázala jako chybná, když se konečné číslo zastavilo na +1,1 %. K tomuto výsledku přispěl obzvláště zahraniční obchod a investice.

Jako další byla reportována osobní spotřeba, jež vykázala „pouhých“ +1,5 % oproti očekávání na +2 %. Jádrová verze pak ukázala +2 %. Následoval cenový deflátor, který za 1Q 2016 skončil na horších +0,4 %. Výčet uzavírá červnová spotřebitelská důvěra. V tomto případě bylo dosaženo 98 bodů.

Dolaru se po dvou dnech růstu nedařilo. Na páru s eurem se dostal na 1,109 EURUSD.

Newsletter