Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

OECD sráží výhled pro klíčové ekonomiky. Chce razantnější ECB

(Rozšířeno 13:43) Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes snížila odhad růstu velkých světových ekonomik a varovala před možnou dlouhotrvající stagnací v eurozóně, pokud se nepodniknou kroky na podporu poptávky. Zároveň přivítala nedávná podpůrná opatření, která ohlásila Evropská centrální banka (ECB). Ta by ale podle OECD měla postupovat ještě razantněji, aby odvrátila nebezpečí poklesu cenové hladiny v zemích platících eurem.
OECD nově přepokládá, že ekonomika eurozóny letos stoupne o 0,8 procenta a příští rok její růst zrychlí na 1,1 procenta. To je výrazné zhoršení oproti dosavadní prognóze. Ještě v květnu OECD předpokládala, že eurozóna letos poroste o 1,2 procenta a příští rok tempo růstu zrychlí na 1,7 procenta.
Osmnáct zemí platících eurem se potýká mimo jiné s dlouhodobě nízkými mírami inflace. V srpnu se spotřebitelské ceny v měnovém bloky zvýšily nejméně za pět let. Podle OECD by růst spotřebitelských cen měl díky oživující poptávce zesílit. Nízké hodnoty inflace blízko nule ale i přesto vyvolávají nebezpečí deflace.
 
ECB se na začátku tohoto měsíce překvapivě rozhodla snížit úrokové sazby skoro na nulu a podpořit ekonomiku dalšími opatřeními, včetně odkupů některých cenných papírů od komerčních bank. Podle OECD jsou nedávné kroky ECB vítané, vybídla ale k dalším opatřením, včetně takzvaného kvantitativního uvolňování. Tak se nazývají rozsáhlé nákupy vládních a dalších dluhopisů pomocí nově tištěných peněz, které by měly snížit náklady na půjčky. Pro podobné programy se v minulosti rozhodly centrální banky v USA a v Japonsku. Americká centrální banka (Fed) ale nákupy dluhopisů od začátku roku postupně omezuje. Očekává se, že program v říjnu zcela ukončí.
Podle nové předpovědi OECD letos ekonomika Spojených států stoupne o 2,1 procenta, tedy o půl procentního bodu pomaleji oproti jarnímu odhadu. Pro příští rok OECD největší světové ekonomice předpovídá růst o 3,1 procenta, což je rovněž zhoršení.
Odhad letošního růstu OECD celkově zhoršila všem 11 sledovaným velkým ekonomikám s výjimkou dvou. U Číny – druhé největší světové ekonomiky – nadále čeká růst o 7,4 procenta, což je vůbec největší tempo mezi dnes hodnocenými ekonomikami. Indii jako jediné výhled dokonce zlepšila, a to na 5,7 procenta.
Oproti květnovému výhledu si naopak nejvíce pohoršila Itálie. Třetí největší ekonomice eurozóny OECD dosud předpovídala růst o 0,5 procenta. Podle nového odhadu ale letos klesne o 0,4 procenta.
OECD má celkem 34 členů. Jsou jimi převážně bohaté země, jako Spojené státy či vyspělé evropské ekonomiky. Od 90. let minulého století jsou jejími členy i Česká republika a Slovensko.

Newsletter