OECD věří v rychlejší růst české ekonomiky, výhled pro Rusko zmrazila kvůli Ukrajině

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj zmírnila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,4 procenta z dříve předpokládaných 3,6 procenta. Odhad hospodářského růstu v České republice však zlepšila o 0,1 procentního bodu na 1,2 procenta. Napřesrok by se podle OECD mělo tempo růstu české ekonomiky zdvojnásobit na 2,4 procenta. Kvůli ukrajinské krizi OECD prudce zhoršila očekávání růstu ruské ekonomiky.

Za zhoršením globální prognózy stojí dle OECD zejména horší výhled pro silné ekonomiky Spojených států a Číny. Odhad letošního růstu čínské ekonomiky organizace snížila na 7,4 procenta z dříve předpokládaných 8,2 procenta. Americká ekonomika by podle nové prognózy měla stoupnout o 2,6 procenta, zatímco dřívější odhad počítal s růstem o 2,9 procenta.

OECD podle agentury Reuters předpokládá, že hospodářský růst v České republice bude v příštích dvou letech zrychlovat díky exportu i domácí poptávce. Odhad letošního růstu slovenské ekonomiky organizace zvýšila rovněž o 0,1 procentního bodu na rovná dvě procenta. V příštím roce by pak měl růst slovenské ekonomiky zrychlit na 2,9 procenta.

V celé eurozóně nyní OECD odhaduje letošní hospodářský růst na 1,2 procenta namísto dříve předpokládaného jednoho procenta. Napřesrok počítá se zrychlením růstu na 1,7 procenta.

OECD souběžně zhoršila odhad letošního růstu ruské ekonomiky na pouze 0,5 procenta z dříve očekávaných 2,3 procenta. Poukázala přitom na značná hospodářská rizika spojená s ukrajinskou krizí.

„Mírné hospodářské oživení z konce roku 2013 zastavil neklid spojený s událostmi na Ukrajině,“ uvedla OECD. Rusku zároveň doporučila dočasné uvolnění rozpočtových pravidel, které by umožnilo podpořit ekonomiku vyššími státními výdaji.

Rusko by k odvrácení rozpočtových škrtů a k financování dodatečných výdajů na podporu ekonomiky mělo podle OECD využít vyšších příjmů z vývozu ropy, které jsou důsledkem slabšího kurzu rublu.

OECD předpověděla, že v příštím roce růst ruské ekonomiky zrychlí na 1,8 procenta. Upozornila však, že hospodářské oživení by mohly brzdit zhoršující se mezinárodní vztahy.

Západní země již kvůli postupu Moskvy vůči Ukrajině uvalily sankce na vybrané ruské představitele i podniky. Pohrozily i širšími sankcemi, které by zasáhly celá hospodářská odvětví.

Napětí mezi Moskvou a Západem vedlo k citelnému odlivu kapitálu z Ruska. Mezinárodní měnový fond (MMF) již koncem dubna snížil odhad letošního růstu ruské ekonomiky na 0,2 procenta z dříve očekávaných 1,3 procenta. Předpověděl, že odliv kapitálu z Ruska v letošním roce dosáhne 100 miliard dolarů.

Newsletter