OECD výrazně zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky

AKTUALIZOVÁNO: Růst české ekonomiky zrychlí v letošním roce na 4,3 procenta a bude se jí tak ekonomicky dařit lépe, než se dosud předpokládalo. Ve svém pololetním výhledu to dnes uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ještě v červnu přitom předpovídala Česku pro letošek růst o 3,1 procenta.

Pro příští rok ale OECD svůj odhad pro ČR zhoršila. Růst hrubého domácího produktu (HDP) podle nové prognózy zpomalí na 2,3 procenta. Ještě v červnu předpokládala zmírnění na 2,5 procenta. V roce 2017 poroste ekonomika ČR tempem 2,4 procenta.

„Prognózu OECD považujeme za v tuto chvíli za celkově nejrealističtější. OECD je ve svém odhadu růstu české ekonomiky v letošním roce, 4,3 procenta, optimističtější než Mezinárodní měnový fond. Shoduje se s predikcí Evropské komise. Zároveň je pesimističtější než tuzemské ministerstvo financí a Česká národní banka. Ve třetím kvartále letošního roku očekáváme mírné mezičtvrtletní zpomalení růstu české ekonomiky, na 4,4 procenta,“ reaguje na výhled OECD hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Česká ekonomika letos podle EK zrychlí na 4,3 procenta

I ve třetím kvartále působily podle předpokladu Roklen (předběžný odhad bude zveřejněn tento pátek, 13. 11.) velice příznivě faktory, které jsou však z velké části přechodného rázu. „Patří mezi ně dočerpávání prostředků z eurofondů, propad cen ropy a pohonných hmot a změna pravidel při zdanění tabákového průmyslu. Tyto faktory výrazně přispěly ke svižnému růstu ve třetím kvartále a zásadně pomohou i růstu v celém letošním roce. Ten tak bude jeden z nejrychlejších v Evropské unii. Česká republika by měla v letošním roce skončit mezi třemi nejrychleji rostoucími státy EU.Českou ekonomiku letos táhla vzhůru domácí poptávka a podpora v podobě veřejných investic financovaných z programů Evropské unie. V příštích dvou letech budou ke slušnému růst přispívat podpůrné finanční podmínky, růst mezd a firemních zisků a také zlepšující se poptávka ze zahraničí, předpovídá OECD,“ shrnuje Lukáš Kovanda.

Nový odhad MF: Česká ekonomika letos vzroste o 4,5 %

Zvyšující se domácí náklady povedou k tomu, že tempo růstu spotřebitelských cen dosáhne v roce 2017 cílové dvouprocentní úrovně. Jakmile míra inflace jasně poroste k tomuto cíli, měla by Česká národní banka (ČNB) ukončit bezpříkladný režim devizových intervencí, doporučuje OECD.

Ekonomika poroste rychleji, ČNB ale hodlá intervenovat déle

ČNB se pomocí režimu devizových intervencí snaží udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 Kč/EUR. Její bankovní rada se minulý týden shodla na tom, že ukončení režimu se pravděpodobně odsouvá do období kolem konce roku 2016.

 

Newsletter