Ohlasy analytiků: Oslabení koruny kvůli kompetencím ČNB? Nesmysl

Úvaha prezidenta Miloše Zemana o tom, že Česká národní banka (ČNB) loni možná úmyslně devalvovala českou korunu, aby oddálila vstup Česka do eurozóny a nepřišla tak o kompetence, je podle analytiků nesmyslná. Cílem intervence byla snaha zabránit deflaci, shodli se. Bankovní rada ČNB bude navíc obměněna dříve, než by k přijetí eura mohlo dojít, takže chybí motiv. Představitelé (ČNB) se k Zemanovým slovům nechtějí vyjadřovat.

Zeman: ČNB možná intervencemi chtěla oddálit přijetí eura

„Je to nesmysl. ČNB se svým krokem primárně snaží zabránit hrozící deflaci. Vstup do eurozóny je natolik vzdálená perspektiva, že rozhodně nehrál žádnou roli v úvahách ČNB,“ řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Václav Franče. Není podle jeho slov úplně profesionální, aby takto vysoký ústavní činitel veřejně útočil na centrální banku. Chování ČNB výrok neovlivní, jelikož většina jejích členů nemůže být už znovu jmenovaná, dodal.

Rozhodnutí ČNB o intervenci na devizovém trhu bylo logickým krokem vzhledem k ekonomické situaci, vývoji inflace a možnostem měnové politiky, doplnil analytik Deloitte David Marek. Tento krok navíc naznačila s ročním předstihem. Na hodnocení vlivu intervencí je ještě brzo, jejich efekt se ještě naplno neprojevil, nicméně z dosavadního vývoje lze podle něj usuzovat na pozitivní působení. Podařilo se zabránit deflaci, což je velmi důležité, zejména ve světle rostoucího rizika deflace v eurozóně. Zároveň se podařilo prolomit skepsi a nastartovat růst domácí spotřeby a investic, podotkl.

Názor ohledně vedlejší motivace ČNB při oslabení koruny nesdílí ani analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Před vstupem do eurozóny bude muset Česko během dvouletého období v ERM-II prokázat stabilitu kurzu. Ta se přitom podle zkušenosti dříve vstoupivších zemí posuzuje asymetricky, tedy nadměrné oslabení kursu kandidátské země je nepřípustné, zatímco posílení nevadí. Některé země oslabily kurz svých měn před vstupem do ERM-II právě proto, aby si zvýšily šance projít testem bez nutnosti devalvovat během testovacího období. S kursem 27 Kč/EUR a výš má tedy ČR větší šance uspět s přijetím eura než při dřívějším kurzu kolem 25,50 Kč/EUR, poznamenal.

„Při vstupu do eurozóny by Česká národní banka ztratila velkou část svých kompetencí ve prospěch Evropské centrální banky. Aniž bych se vyznačoval hypertrofickou podezřívavostí, nemohu vyloučit možnost, že kroky, které podniká ČNB s devalvací české měny, mohou být motivovány i snahou prodloužit interval, dokdy ČR vstoupí do eurozóny a tím si zachovat kompetenci této instituce,“ uvedl ve čtvrtek Zeman.

Podle prezidenta devalvace koruny centrální bankou „prakticky v dohledné době znemožnila“ přijetí společné evropské měny v Česku, které hlava státu podporuje.

ČNB oslabila loni v listopadu korunu vůči euru zhruba o sedm procent, aby odvrátila hrozbu poklesu spotřebitelských cen. Za svůj krok čelila kritice. Bankovní rada koncem letošního července konstatovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016. Současná vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) chce podle koaliční smlouvy dále připravovat ČR na vstup do eurozóny.

Newsletter