Nad očekávání lepší německá data o indexu PMI podpořila euro. Společná měna je v zisku nad 1,0650 dolaru za euro. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje kolem 25,30 za euro.

Ohrozí silný dolar letošní dividendy?

Po rekordním roce 2014 přichází mírné střízlivění. Celosvětový objem vyplacených dividend do rukou akcionářů by měl letos klesnout a za hlavní faktor nelze jmenovat nic jiného než silný dolar – navzdory tomu, že jeho býčí trend byl v půlce dubna přerušen. Volatilita americké měny by z celoročního objemu vyplácených dividend mohla podle odhadů ukrojit více než 40 miliard dolarů.

Společnost Henderson Global Investors, která sestavuje globální dividendový index v dolarovém vyjádření, zhoršila své očekávání a za rok 2015 předpovídá 3procentní pokles výplaty dividend, zatímco ještě v lednu uváděla i tak střízlivý odhad 0,8procentního růstu. Pokud by se společnost trefila, veřejně obchodované firmy po celém světě by letos vyplatily na dividendách 1,134 bilionu dolarů, tj. zhruba o 42 mld. méně oproti předchozímu očekávání a o 33 miliard méně oproti loňskému roku. Ten byl díky 10procentnímu nárůstu rekordní.

Předpokládané zpomalení společnost dává především do spojitosti s kurzem amerického dolaru. Ten byl sice na svém březnovém vrcholu vůči koši světových měn o 11 procent silnější oproti začátku roku, v posledních pěti týdnech ovšem značnou část zisků smazal – vůči euru se za toto období od úrovní pod 1,05 EURUSD dostal na dosah 1,15 EURUSD. Letošní zisk dolaru vůči euru aktuálně činí necelých 6 procent, po loňském posílení od 1,4 téměř k 1,2 dolaru za euro (jak ukazuje graf ve fotogalerii).

První čtvrtina roku slabší, druhá ještě slabší?

Vliv silné americké měny ilustrují čísla za první čtvrtinu roku, kdy podle společnosti Henderson klesl objem dividend v meziročním srovnání o 6 procent na 218 miliard dolarů. Šlo o druhý slabší kvartál v řadě a série poklesů pravděpodobně nekončí. „Efekt silného dolaru bude ve druhém čtvrtletí ještě silnější, jelikož firmy v Evropě i Japonsku vyplácejí v tomto období velkou část ročních dividend,“ uvádí Henderson a dopad, za předpokladu setrvání směnných kurzů na stávající úrovni, vyčísluje až na 40 mld. dolarů.

Měli by se investoři tímto znepokojovat? Pravděpodobně ne, jelikož po očištění o vliv kurzových změn a částku mimořádných dividend, by výplata těchto „odměn“ akcionářům měla v letošním roce o 7,5 procenta vzrůst, což je mírné zlepšení oproti předchozímu odhadu. Navíc, ačkoli dopad směnných kurzů může být v každém období značný, „v delším období se výkyvy téměř zcela vynulují“, a investoři zaměřující se na delší investiční horizont tak mohou vliv kurzů zcela opominout, dodává Henderson.

Což vlastně do jisté míry potvrzuje samotný kurz eurodolaru, který od půlky dubna dopřál euru sílu (viz fotogalerie). Ať už můžeme za hlavní důvod této korekce pokládat důvěru v probíhající program kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky či sérii slabších zpráv z americké ekonomiky, dolar vůči koši měn ztrácí již pět týdnu v řadě, což je nejdelší pro americkou měnu neveselé období za čtyři roky. I tak ale zůstává početná řada investorů, s delším výhledovým horizontem, kteří věří, že „krátkodobá korekce“ skončí a dolar zamíří zpět po cestě parity k euru.

Pro srovnání ještě uveďme výhled investiční banky Goldman Sachs, která letos čeká 7procentní nárůst vyplácených dividend (a 18procentní nárůst objemu zpětných odkupů).

Newsletter