Okolnosti hrají v neprospěch japonského jenu

Spekulace o předčasných volbách masivně podpořily nárůst japonských akcií a měly za následek pokles japonského jenu. Japonský akciový index v pátek uzavřel o 0,6 procenta výše a nadále tak vyvíjel tlak na japonskou měnu. Mnoho účastníků trhu, zejména zahraniční investoři prodávají japonskou měnu pro zajištění svých akciových pozic.

„Věříme, že korekce japonské měny budou v této fázi pravděpodobně omezené. Očekávání nových voleb a oddálení dalšího navýšení daně z obratu v současné době podporují růst dolaru vůči jenu,“ napsali stratégové Morgan Stanley v poznámce. Podle analytiků Citibank by mohl jen do konce ledna klesnout až na 125 jenů za dolar. Dolar nyní zaznamenává nová 7letá maxima vůči jenu na 116,239 jenů za dolar.

Euro pokračuje v konsolidaci vůči dolaru, momentálně na 1,245 dolaru za euro a drží se tak nad dvouletým minimem z minulého týdne, stále však pod tlakem očekávání, že Evropská centrální banka přistoupí k odkupu korporátních či vládních dluhopisů za účelem stimulace ekonomiky v eurozóně.

Člen Rady guvernérů ECB Christian Noyer řekl pro francouzský ekonomický deník Les Echos, že nevidí žádný problém s nákupem státních dluhopisů, pokud úrokové sazby vzrostou, nebo v případě, že ekonomika utrpí další šoky, jež vykolejí prognózy inflace.

Česká koruna dnes oslabuje po zveřejnění horších údajů o HDP, než se obecně očekávalo. Vůči dolaru se pohybuje na úrovni 22,192 koruny za dolar a vůči euru na 27,65 koruny za euro. 

Newsletter