Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Olympiáda v Riu čelí karnevalu neobvyklých problémů

Většina toho, co svět v televizi během letošních olympijských her v Riu uvidí, je postavena. Hlavní olympijský park je hotov z 95 procent a zkušební akce či turnaje probíhají na více než tuctu sportovišť. „Pokud jde o sportoviště je připraveno téměř vše,“ poznamenal prezident organizačního výboru Carlos Nuzman. Avšak přibližně sedm měsíců před zahajovacím ceremoniálem, který by měl být 5. srpna, jsou zde i jiné závažné otázky, které mohou do životaschopnosti her zasáhnout. Mnohé z nich jsou v Brazílii tak jedinečné, že lze jen těžko říci, jak dopadnou…

Brazilská ekonomika se zmítá v hluboké recesi poznamenané zejména velkou nezaměstnaností, rostoucí inflací či klesajícím HDP. Prodej vstupenek na tuzemském trhu je velmi pomalý, ve velkém ohrožení je i rozšíření metra k olympijskému parku, které nebude možné bez stovek milionů dolarů z Brazílie, která je momentálně sužována velkým korupčním skandálem a obžalobou prezidentky Dilmy Rousseffové. Vrcholem toho všeho je epidemie přenášena komáry, která se prohnala napříč zemí, což dále napjalo vládní zdroje. To vše v momentě, kdy má zemi navštívit stovky tisíc návštěvníků…

 

Chcete získávat neotřelou formou ekonomické informace důležité pro podnikatelská rozhodnutí, včetně informací z měnových…

Posted by Roklen24 on Monday, 11 January 2016

 

Jednou z hlavních obav organizátorů je to, zda Brazilci, kteří se o některé olympijské sporty moc nezajímají, koupí dostatečné množství vstupenek, aby byly splněny finanční cíle. K 31. prosinci byla na domácím trhu prodána méně než polovina z 4,5 milionů vstupenek. Organizační výbor, který je na prodeji vstupenek závislý, tak zatím dostál přibližně 17 procent svých rozpočtových potřeb. Mluvčí výboru Philip Wilkinson poznamenal, že výbor je zatím s prodejem spokojen, „vzhledem k tomu, že Brazilci mají tendenci nakupovat lístky na obdobné akce spíše s blížícím se datem události.“

Olympijské rozpočty často prudce vyletí. Tyto hry však překročení rozpočtu sužuje v době, kdy si ho zrovna dovolit nemůže. Loni se celkové náklady na infrastrukturu her, který financují převážně federální a místní vlády, zvýšily na více než 24 miliard brazilských real (5,9 miliard dolarů). To je asi o čtvrtinu vyšší částka, než byla původně v plánu. I rozpočet organizačního výboru, který je, jak bylo zmíněno, financován prostřednictvím prodejů vstupenek a sponzorských darů, také vzrostl na 7,4 miliard brazilských real (1,8 miliardy dolarů), z původních 4,2 miliard brazilských real. To nutí organizátory krátit výdaje. Odnese to například i zahajovací a závěrečný ceremoniál, sportovci nebudou mít na ubytování televize, místo plánovaných budov budou na některých místech pouze stany atd.

Agentura Fitch srazila rating Brazílie do neinvestiční kategorie

Dalším problémem bude doprava. Aby město bojovalo s již tak přetíženou dopravou, rozhodli se organizátoři rozšířit linku metra do olympijského parku. Na to jsou ale potřeba další peníze a to až 247 milionů dolarů. Jestli peníze od federální vlády dorazí je zatím otázkou. V kontextu listopadových teroristických útoků z Paříže je na pořadatele vyvíjen poměrně velký tlak v otázce bezpečnosti. Úřady tvrdí, že mají v plánu nasadit až 85 tisíc vojáků a policistů, což je dvojnásobek oproti Londýnu 2012. Některé smlouvy na bezpečností zařízení u vstupu na sportoviště však stále nejsou podepsány.

Brazílie se momentálně také potýká s vážnou epidemií, kterou přenáší komáři. Začátkem prosince bylo v zemi hlášeno 1,58 milionu nakažených tropickou horečkou. Nejvíce znepokojující je však relativně nový, rychle se šířící virus s názvem Zika. Úřady odhadují, že se jím mohlo nakazit v posledních měsících až 1,5 milionu lidí. Někteří jej také spojují s téměř 3200 případy poškození mozku u kojenců. Ačkoli virus Zika zasáhl nejvíce chudé severovýchodní oblasti země, rychle se šíří také ve státě Rio de Janeiro.

Když bylo Rio pro Olympijské hry v roce 2016 vybráno, vyšli lidé slavit do ulic, mimo jiné také na slavnou pláž Copacabana. Toto nadšení od té doby značně opadlo, zejména s rostoucími náklady her a skandály, které se během příprav objevily. S blížícími se hrami analytici očekávají sílící protesty i v kontextu zatím nenaplněných slibů jako vyčištění Guanabara Bay, která je stejně jako okolní vody znečištěna odpadem, či slib starosty Ria Eduarda Paese, že více než milion lístků (ze 7,5 milionu dostupných) přijde k dispozici zdarma školákům. 

Newsletter