Opce nejsou zbraně hromadného ničení, říkají v duelu stratégové

Opce jsou mezi obchodními instrumenty jako Linux mezi operačními systémy. Člověk je nemůže začít obchodovat, dokud jim trochu neporozumí. To považuji za výhodu pro začínající obchodníky, vysvětluje pro Roklen24 v duelu s Janem Kaškou z fondu Charles Bridge Global Macro Fund rozdíl mezi obchodováním opcí a akcií opční stratég Pavel Bambásek.  

Opční seriál: Zamezte ztrátám svého portfolia díky opcím

Zkušení opční stratégové také prozrazují, jak vysoké poplatky za obchodování opcí platí nebo jakým způsobem je s opcemi nejlepší začít. 

Opce jsou derivát neboli odvozenina. Cena opcí se odvozuje od ceny podkladu (akcie nebo akciového indexu). Běžná opce dává kupujícímu právo koupit akcie. Na akciovém trhu existují také tzv. put opce a ty představují právo prodat akcie. Vystavitel put opce má naopak povinnost akcie koupit. Put opce se někdy používají jako pojištění proti propadům. Kupující put opce si pojistí, že může prodat akcii za přijatelnou cenu, i kdyby se propadla k nule. Vypisovatel (prodejce) opce plní roli pojišťovny.

 

Opce jsou v mých očích jeden z mála instrumentů, který vám dovolí vydělat, i když se spletete – do určitě míry, tedy i když netrefíte směr trhu, dodává Kaška. A také prozrazuje, jaké obchodní strategie uplatňuje a v čem inspiroval Pavla Bambáska?

Jak obchoduje opce Buffett aneb Pojišťovna proti katastrofám

Pavel Bambásek je opční stratég a blogger webu www.bluetrader.cz. Vyvíjí strategie pro obchodování na kapitálových trzích. Strategie jsou reálně obchodovány na burze s opcemi. Má zkušenosti s dalšími instrumenty na burze, jako jsou akcie a komodity (spready). Vyzkoušel si různé obchodní styly, přes intradenní obchodování indexových ETF, až po fundamentální analýzu akcií. Do jeho oblasti zájmu patří samozřejmě také nemovitosti a pozemky, jakožto tradiční dlouhodobá aktiva. Okrajově se zabývá drahými kovy (zlato, stříbro) a mincemi.

 

Jan Kaška je členem Advisory Boardu fondu kvalifikovaných investorů Charles Bridge Global Macro Fund. Na finančních trzích se pohybuje zhruba deset let. Za svou kariéru prošel pozicemi finančního analytika, aktivního tradera, portfolio manažera i makroekonomického konzultanta. Obchodoval globální měny, dluhopisy, akciové trhy i deriváty. Jan je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze s hlavní specializací oceňování podniku a vedlejší specializací peněžní ekonomie a bankovnictví. Ve svém investičním zaměření se soustředí na makroekonomický výzkum, tematické investice a opční strategie za účelem systematického řízení rizika i lepšího cílení výnosů.

 

Porazil Bank of England. Jak obchoduje opce?

Newsletter